Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GAÜN’DE BÖLGENİN EN BÜYÜK KARİYER FUARI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gaziantep Üniversitesi’nin öncülüğünde ve bölgedeki 10 üniversitenin paydaşlığında düzenlenen İpekyolu Kariyer Fuarı başladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2019 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 23:07
Kaynak: İHA
GAÜN’DE BÖLGENİN EN BÜYÜK KARİYER FUARI

Büyük bir katılımın olduğu ve GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde iki gün sürecek fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, bugüne kadar 6 fuar gerçekleştirildiğini belirterek, fuara olan ilgiye teşekkür etti ve “Bu 7. Fuarımız ve salonumuzun iki katı da hınca hınç dolu. Gaziantep boşuna böyle büyüyüp gelişmiyor” dedi.

Konuşmasında bölgesel kariyer fuarlarının önemine işaret ederek başlayan Gaziantep Valisi Davut Gül, üniversite öğrencilerinin önemli kısmının 4. sınıfta kamuya yerleşmek için bir çaba içerisine girdiğine işaret ederken, “Oysa, Dünya standartlarında üniversiteler, kamuya personel yetiştiren kuruluşlar değil, aksine özel sektör ve kendisinin de yaralandığı birey eğitim yuvasıdır. Biz kamuya eleman yetiştiren bir anlayışta kurtulmadığımız müddetçe, hem üniversiteler görevini yapmamış olur, hem de bu beklentiyle üniversitelere gelen öğrencilerimiz mutsuz olur” değerlendirmesi yaptı. Hem Gaziantep, hem de Türkiye’nin süratle geliştiğini belirten Vali Gül, “Gelişirken de petrol bulmadık, herhangi bir ülkenin doğal kaynaklarını sömürmedik, herhangi bir yerlerden para da gelmedi. Beşeri sermayemiz en önemli sermayemizdir. Beşeri sermayeyi kaliteli kılan, üniversitelerimiz, liselerimiz ve eğitim yuvalarımızdır” diye konuştu. Konuşmasında, Gaziantep’in ekonomik gücünü Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu sayısındaki rakamlarını anlatarak dile getiren Vali Davut Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

9 BİN KALİFİYE ELEMANA İHTİYAÇ VAR

“Şuan Türkiye halı ihracatının yüzde 60’nı Gaziantep firmaları yapıyor. Organize sanayimiz Türkiye’nin en büyük en büyük organize sanayisi ve 140 bin kişi istihdam ediliyor. Ama organize sanayide iş adamlarıyla konuştuğumuzda 9 bin personele ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Birileri iş arıyor ama fabrika sahipleri iş adamlarımız da nitelikli personel bulamıyor. İşte bu bölgesel fuarlar bunları orta ölçekte çözeceklerdir. Bu organizasyonda emeği geçen başta Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı olmak üzere, himayeleriyle buna güç veren Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ve ekibine ve destek veren rektörlerimize, katılımcılara her birinize teşekkür ediyorum.”

YETENEK HER YERDE

Kariyer Fuarı Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 Yüksek Öğretim Eğitim Dönemi’nin Külliye’deki açılış konuşmasıyla start aldığını belirten Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Sayın Cumhurbaşkanımız orada gençlerle ilgili bazı projelerden bahsetti. ‘Kariyer Fuarları yapılacak’ dedi. Bu proje kapsamında gençlerimiz, endüstriyle, devletle, kamu kurumlarıyla buluşuyorlar. Bu projenin yedincisini burada yapıyoruz. Ama, şuana kadar yapılanların en kalabalık, en heyecanlı topluluğunun olduğu etkinlik. Salonumuzun iki katı da hınca hınç dolu. Demek ki Gaziantep boşuna hızla büyüyüp, gelişmiyor” dedi. Proje kapsamında Cumhurbaşkanlığı olarak kamu kurumlarının hepsinin Külliyeye davet edildiğini belirten Atay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

DEVLET HERKESE EŞİT MESAFEDEDİR

“Sadece Ankara veya merkezi birkaç büyük kentte var olan üniversitelerin mezunları kamuda çalışacak diye bir kural yok. Türkiye’nin dört bir köşesinde 206 üniversitemiz oldu. Herkes kamu kurumlarında da çalışmalı, bu fırsatı bulmalı. Bizim sloganımız ‘Yetenek her yerde.’ Sadece büyük birkaç kentteki üniversitelerin mezunları en yetenekli anlamına gelmiyor ki. İki soru eksik yaptım diye başka bir üniversiteye giden insan daha az yetenekli olduğunu kim söyleyebilir? 2-3 soru insanın kaderi olabilir mi? Hayat her gün yeni bir fırsat getirir aynen yeni bir tehdit getirdiği gibi. Buradaki arkadaşım da yetenek Kars’taki, İstanbul’daki de arkadaşım yetenek. Bize düşen devlet olarak herkese eşit mesafede olmak herkese şeffaf davranabilmek ve herkese fırsat eşitliği sağlayabilmek. Şu anda burada 70 civarında kamu kurumu var. Hepsinin yöneticileri, insan kaynakları yöneticileri, uzmanlar burada. Onlarla oturup konuşacaksınız. Kendi kariyerinizle ilgili sorularınıza cevap arayacaksınız. Kariyer öyle kolay belirlenebilen, kolay üstesinden gelinebilen konu değil. Hayattaki en önemli konulardan birisidir. Bir şey hayatımızda bu kadar çok önemli yer işgal ediyorsa bununla ilgili karar almak hiçte öyle kolay olmaz. Çok kolay karar veriyorsanız; bilin ki orada bir sorun var demektir. Belki de önemli fırsatları atlıyorsunuzdur. Onun için buradaki stantları gezmekte, onlarla görüşmekte ihmalkar olmayın. Bu son derece etkin bir organizasyon. Burada 30’un üzerinde iki gün boyunca etkinlik olacak. Hepsinden yararlanın.”

TÜRKİYE SİZLERLE HEDEFİNE KOŞUYOR

Anadolu’nun coğrafyasının en büyük cazibe merkezi olduğunu belirten GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, coğrafyasının en büyük cazibe merkezi olan Anadolu’nun İbn-i Haldun’un ‘Coğrafyamız kaderimizdir’ vurgulamasının gereği olarak kaderini birlikte paylaşırken doğru kararlar ve stratejik adımlar atması gerektiğini ifade etti. Gür, “Bizim en büyük kaynağımız insan kaynağımızdır. Yaşlanan dünyaya karşın, genç nüfusuyla büyük bir dinamizm oluşturan, risk alma becerisi olan ve vatan millet mevzu bahis olunca da canını vermekten çekinmeyen bir gençliğimiz var bizim. Ancak bu gençliği geleceğe doğru taşımak zorundayız. Türkiye 2023, 2071 hedeflerine doğru giderken sizlere güvenerek ve sizlerin önünü açarak gidiyor” dedi.

KALİTELİ VE ALTYAPISI GÜÇLÜ ÜNİVERSİTE HEDEFİ

Ülkemizde şuanda 206 üniversite bulunduğunu, 320 milyon nüfusa sahip ABD’de ise 4 binin üzerinde üniversitede öğrenim verildiğini kaydeden Gür, “Demek ki sayı çok değil. Ancak, bu sayıyla birlikte kaliteli ve altyapısı güçlü üniversiteler oluşturmak zorundayız. Sizler buralarda eğitim aldıktan sonra iş sahalarında aranan, tercih edilen eleman olmak zorundasınız. İşte bu yüzden biz üniversiteler olarak kariyer fuarları düzenliyoruz. Bu konuda şimdiye kadar üniversitelerimiz bireysel olarak yapıyorlardı ama değişen dönüşen ve aynı zamanda bir ferdini bile heba etmemek adına her türlü kararı alan bir Cumhurbaşkanlığı sisteminde artık stratejik olarak bütün bölgelere yayılan, ihmal edilmemiş hiçbir üniversite bırakılmadan herkes bu işin içerisine dahil ediliyor. Genç nüfusuz, 28 milyon genç nüfusumuz var. Bunun kadar büyük bir dinamizm olabilir mi? Eğer bu dinamizmi iyi yönetirsek hep beraber Cumhurbaşkanlığımızın çatısı altında ileriye emin adımlarla yürüyebiliriz. Fu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmenizi öneriyorum” şeklinde konuştu.

SPONSORLARA PLAKET

Fuarın açılışında, Türkiye’nin önde gelen kamu kurum ve kuruluşları ile, özel sektörün öncülerini öğrencilerle buluşmasına katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara günün anısına plaket takdim edildi. Törende GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay tarafından Gaziantep Valisi Davut Gül’e ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ’a plaket sunuldu. Ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz tarafından SANKO Holding adına SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram’a, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci tarafından Kalyon Grup adına Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen’e, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü tarafından Eruslu Global Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eruslu’ya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli tarafından Gülsan Holding adına Yönetim Kurulu Üyesi Tuğçe Topçuoğlu’na, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından Kadoğlu Holding adına Mustafa Kadoğlu’na, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Saltalı tarafından Altunkaya Şirketler Gurubu adına İnsan Kaynakları Sorumlusu Özlem Sarıçay’a, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya tarafından GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler’e, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen tarafından Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı Gaziantep Satış Müdürü Günel Tamer’e, Bolu Abant İzzet Baysal Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından Gaziantep Yedi İklim Akademi Kurucusu Halil Kılıç’a katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Törene; Gaziantep Valisi Davut Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Uysal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Avni Gökalp, Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Süleyman Ganidağlı, Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, Öğr. Gör. Fahri Çepik, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan ile çok sayıda protokol mensubu ve çeşitli üniversitelerden gelen öğrenci katıldı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.