Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Gazeteciler, hâlâ haklarını arıyor”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, gazetecilerin mesleklerini çok daha iyi icra edebilmeleri için özlük haklarının iyileştirilmesi ve daha iyi koşullarda çalışma ortamlarının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
“Gazeteciler, hâlâ haklarını arıyor”

1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nün kutlanmaya başladığını hatırlatan Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor,  “ Gazeteciler, demokrasinin temel taşlarından biri olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.  Toplumun bilgiye ulaşımını sağlamak, kamuoyunu aydınlatmak, halkı haberdar etmek için çalışan gazeteciler, ne yazık ki haklarını almak için hâlâ bekliyor” dedi.

Gazetecilerin mesleklerini çok daha iyi icra edebilmeleri için özlük haklarının iyileştirilmesi ve daha iyi koşullarda çalışma ortamlarının sağlanması gerektiğini dile getiren Zor, Türkiye'de gazetecilik mesleğinin hak ettiği değeri bulamadığını belirtti.

ANADOLU BASINI ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Mevcut ekonomik şartların yanında, yeni internet yasasının da Anadolu Basınını ciddi anlamda zorladığını belirten Zor, “ Anadolu Basını zorlu bir süreçten geçiyor.  Unutulmamalıdır ki özgür ve çok sesli bir medya ortamı; şeffaf yönetim, açık toplum ve bilgi edinme hakkının en önemli teminatıdır.  Basın mensuplarının haklarının korunması ve çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesi ve iyileştirilmesi artık elzemdir. “şeklinde konuştu.

Her şeye rağmen basın emekçilerini bir gün de olsa hatırlatan bu günü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Zor, “ Bu onurlu görevi yapan basınımızın değerli temsilcilerinin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle ve en kalbi duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.