Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gaziantep’te “Hayata İyi Bakarız”

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2023 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 06:08
Kaynak: İHA
Gaziantep’te “Hayata İyi Bakarız”

Hayat Holding, ‘Nesiller boyu fayda’ vizyonu ile Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirdiği “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okur Yazarlık sosyal sorumluluk projesini duyurdu.  Proje kapsamında Gaziantep de dahil Türkiye genelinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kuraklık Haritası’na göre belirlenen 10 ilde ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile öğretmen ve velilerin ekolojik okuryazarlık düzeylerinin artırılması hedefleniyor.  

Türkiye dahil olmak üzere, bulunduğu tüm coğrafyalarda sosyal fayda projelerine imza atan Hayat Holding, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde çocuklara erken yaşta iklim değişikliği farkındalığı kazandırmak, kaynakları koruma ve bilinçli tüketmeye yönelik davranışları geliştirmek amacıyla geliştirdiği “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık sosyal sorumluluk projesi’ni duyurdu.  Projenin tanıtım basın toplantısı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar’ın katılımı ve Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar,  “Hükûmetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin araştırmalarına göre iklim krizi kapımızda. Dünyamızın ve canlıların yaşamlarına sağlıklı şekilde devam etmesi için bu durumu yavaşlatmak ve tersine çevirmek için üstümüze büyük sorumluluklar düşüyor. Bunun en önemli yollarından biri şüphesiz geleceğimiz olan çocukları bilinçli, farkındalığı yüksek, ekolojik duyarlılıkları olan bireyler yetiştirmekten geçiyor. Millî Eğitim Bakanlığı'mız sürdürülebilirlik, çevre bilincine yönelik tutum ve davranışları geliştirmede çocuklara, gençlere ve eğitimcilere yönelik önemli adımlar atıyor. Bu eğitimlerle bizden sonra, çocuklarımızın dünyamız için en faydalı kararları verebilecek ve doğru adımlar atabilecek olgunluğa erişeceklerine inanıyoruz. Bu doğrultuda ‘Hayata İyi Bakarız’ Ekolojik Okuryazarlık Projesi, çocuklara erken yaşta çevre bilinci kazandırarak farkındalık yaratma konusunda çok kıymetli bir proje. İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik, uzman isimlerle titizlikle hazırlanmış bu eğitimin çocuklarımıza katkısı olacağına inancım tam.” dedi.

Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı M. Avni Kiğılı proje ile ilgili; “Hayat Holding olarak sürdürülebilirliği, sadece çevre olarak değil, insan kaynağından verimliliğe oldukça geniş bir kapsamda ele alıyor, iş süreçlerimizi buna göre düzenliyoruz. Enerji verimliliği ve kaynakların etkin kullanımı konusunda attığımız adımlar bunun somut göstergesi. Ancak kurumların sadece kendini dönüştürmesi yeterli değil.  Toplumun dönüşümüne hizmet eden, iyiliğin nesilden nesile aktarıldığı uzun vadeli, kalıcı ve sürdürülebilir projelere imza atmak çok önemli. Hayata İyi Bakarız Ekolojik Okuryazarlık Projesi’nin çıkış noktası budur. Yarının dünyası, iklim farkındalığı yüksek bir nesle ihtiyaç duyacaktır. Çocuklara erken yaştan itibaren yapılan her yatırım, sadece çocuğun yaşamını dönüştürmekle kalmayarak, bilinçli kuşakların yaşam sürdüğü refah içinde bir dünya anlamına geliyor. Bu nedenle tüm iş dünyasını buradan ekolojik okuryazarlık eğitimlerinin bir parçası olmaya davet ediyorum. Birimiz değil, hepimiz hayata iyi bakalım…” dedi.

TÜRKİYE’DE 10 İLDE İKİNCİ DÖNEM BAŞLAYACAK

İklim değişikliği farkındalığına katkıda bulunma, gezegendeki kaynakların kıtlığına dikkat çekme, kaynakları koruma ve bilinçli tüketmeye yönelik davranışları geliştirme hedefiyle yola çıkan “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi, “Biyoçeşitlilik”, “İklim & iklim değişimi”, “Ekolojik okuryazarlık” ve “Doğal kaynaklar & sürdürülebilirlik” başlıklarını oyun ve görsel aktivitelerle zenginleştirilmiş müfredata uygun içerikleriyle daha iyi bir dünya için çocukları küçük yaşta eğitmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında, öncelikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kuraklık Haritası’na göre Türkiye temsili olarak belirlenen Gaziantep de dahil Antalya, Kocaeli, İzmir, Muğla, Giresun, Şanlıurfa, Mardin, Erzurum, Malatya olmak üzere 10 pilot ilde ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilere eğitimler verilecek ve her yıl bu illere yenileri eklenerek projenin etki alanı genişletilecek. Toplamda 28 saati kapsayan eğitim programı 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde başlayacak.  2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Bahar Dönemi kapsamında 300 okulda, 600 öğretmen, 30 bin öğrenci ile 60 bin veliye ulaşılması hedefleniyor.

Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı ve Hayat iş birliğinde 300 okula Hayat Kütüphaneleri bağışı gerçekleştirilecek.

“Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi kapsamında müfredat Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bengisu’nun katkılarıyla hazırlandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.