Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GTO’DA YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) meclisi 2023 yılının ilk meclis toplantısını Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2023 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 00:20
Kaynak: İHA
GTO’DA YILIN İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, toplantının açılışında yaptığı konuşmada GTO Meclisinin 30 bini aşkın üyeye öncülük ederek Cumhuriyetimizin 100. yılında da başarılı işlere imza atacağına inandığını ifade ederek yılın ilk meclis toplantısının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

GTO iştiraklerinin hizmetleri hakkında meclis üyelerinin bilgilendirildiği toplantıda Teymur, Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi (GETHAM) ile ilgili şu bilgileri paylaştı:  “GETHAM her sektöre hizmet eden, farklı bakış açısı kazandıran, işletmenin hayalindeki ürün ya da iş fikri için büyük yatırım maliyetlerine katlanmadan test edebileceği özel bir merkez. Odamız fuaye alanında sergilenen çalışmalar GETHAM’ın yapmış olduğu çalışamlardan sadece birkaç örnek...  GETHAM tasarım ve ürün geliştirme, pazarlama ve iletişim tasarımı, gelişmiş modelleme ve gelişmiş üretim laboratuvarı, tasarım inkübasyon olmak üzere dört ana birimle hizmet sunan, kısacası fikrinizle girip ürünle çıkabileceğiniz size sektörünüzde sınıf atlatacak bir merkez. Sizlere ihtiyacınız dâhilinde hizmet sunmak üzere her zaman hazır.”

YILDIRIM: YAPILANDIRMA BORCUNU DÜZENLİ ÖDEYENLERE BİR CEZA OLMASIN

Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Gaziantep Ticaret Odasının ocak ayı faaliyetleri hakkında Meclis üyelerini bilgilendiren ve güncel gelişmeleri değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, açıklanan yapılandırma paketine reel sektörün ihtiyacı olduğu için memnuniyetle karşıladıklarını belirterek borcunu düzenli ödeyenler için de bir düzenleme gerektiğini vurguladı.

Başkan Yıldırım, “COVID, arkasından yüksek enflasyon ve fahiş fiyat artışları reel sektörü de vatandaşları da çok yordu. Devleti de yordu.” Diyerek şöyle devam etti:

“Yüksek enflasyon nedeniyle bozulan bilançolar, artan maliyetler, bozulan yapılandırmalar karşısında reel sektör olarak zorlanıyor ve bizi rahatlatacak bir yapılandırma istiyorduk. Borçların en uygun koşullarda ve uzun vadede yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, kasa ve cari hesap düzeltmesi, stok affı, imar barışı gibi konularda düzenleme yapılması talebinde bulunuyorduk. Dolayısıyla, bu yapılandırma paketi gerekliydi. Ancak her yapılandırma paketinde ifade ettiğimiz gibi; yapılandırma borcunu düzenli ödeyenlere bir ceza olmamalı.

Borcunu ödeyemeyenler olduğu gibi yükümlülüklerini yerine getiren, devlete borcu olmayan mükellefler de var. Onları da unutmamak, desteklemek gerek. Vergisini düzenli ödeyenlere SGK’nın uyguladığı gibi vergide de indirim uygulanmalı.”

YILDIRIM: IRAK’TAKİ POTANSİYELİ DOĞRU DEĞERLENDİRELİM

Meclis Üyelerini Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleşen Bağdat iş gezisi ile ilgili de bilgilendiren Yıldırım, “Gaziantep’in 2022 yılı ihracatındaki pazarlara baktığımızda ilk üçte Irak, ABD ve Suriye var. Irak’a ihracatımız %22,6 artmış. 1 milyar 978 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada.  Geçtiğimiz hafta Sayın Valimiz ile Bağdat’a yaptığımız ziyarette de gördüm ki Irak’ta mal ihracatından öte büyük bir potansiyel mevcut. Özellikle de müteahhitlik, altyapı ve hizmet ihracatını yeniden değerlendirmeliyiz. Bu konuda önümüzdeki süreçte Gaziantep iş dünyası ile Iraklı iş insanlarını bir araya getirecek çalışmalar yapmak için Irak Ticaret Bakanı ile heyetimiz mutabakata vardı. Türk diplomasisinin yurt dışında temsili konusundaki takdire şayan başarı sergileyen Bağdat Büyükelçimiz Sayın Ali Rıza Güney de Irak’taki iş potansiyelinin ülkemize dönmesi için büyük gayret gösteriyor, kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.