Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Pamuk: Zeytin üreticisi üvey evlat muamelesi görüyor

Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Pamuk, "Zeytin üretiminde son yılların rekoltede en düşük yılını yaşıyoruz. Üreticinin elde ettiği 1 ton zeytinyağına devletim verdiği sözde destek sadece 800 lira. Zeytin üreticisi adeta üvey evlat muamelesi görüyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 16:00
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
Pamuk: Zeytin üreticisi üvey evlat muamelesi görüyor

Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Pamuk, devletin tarımsal desteklerinin özellikle zeytin üreticisini memnun etmediğini hatta mağdur ettiğini belirterek, zeytin üreticilerinin bu sene 5’inci defa aynı miktarda primi almak durumunda kaldıklarını bildirdi.

Bölge için önemli bir ürün olan zeytinin binlerce ailenin geçim kaynağı olduğuna dikkat çeken Mehmet Pamuk, şunları söyledi: "Zeytin üreticisi devletten 4 yıldır 80 kuruş prim alıyordu. 5. yılda da 80 kuruş prim reva görüldü. Bu sene gerçekten zeytin üreticisi için çok zor bir yıl oldu.

Çünkü son yılların rekolte de en düşük yılını yaşıyoruz. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de ve bölgemizde de bu sene zeytinde yok yılını yaşıyoruz. Sofralık zeytinde prim 15 kuruş olarak açıklandı. 2 senedir sofralık zeytine prim uygulaması yapılıyor.

Bizim istediğimiz tane zeytine prim verilmesidir. Hiçbir tarımsal ürüne işlendikten sonra prim verilmiyor. Sadece zeytinyağında bu durum böyle.

Sözde destek olarak verilen prim miktarı üreticileri hayal kırıklığına uğrattı. 5 yıldır aynı primi alıyorlar.  Halbuki üreticilerin giderlerimiz 5 yılda yüzde 400 arttı. Prim yerinde sayıyor. Mazot, gübre desteği yerinde sayıyor. Üreticiler evlat muamelesi görüyor.  Üreticilerin çoğu bu sözde desteği almıyor bile.  Hükümetin zeytin üreticisini de görmesini istiyoruz. Eğer durum bu şekilde devam ederse zeytin ağaçları kesilecek ve odun olarak satılacak." Dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.