Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2022 15:54
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 03:04
Kaynak: İHA
Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Saç ekimi kişiye özel tekniklerle ve alanında uzman doktorlar tarafından yapılabilir. Temelde saç köklerinin yoğun olduğu bölgelerden saç kökünün neredeyse kalmadığı bölgelere köklerin ekilmesidir. Saç ekimi sadece saç dökülmesi olan kişiler tarafından değil daha gür saçlara sahip olmak  ve saç çizgisinin belirgin olmasını isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, kafa derisinde belli sebeplerden ötürü saç yoğunluğu azalan bireylere uygulanabilir bir tedavidir. Uzman doktorların kişinin saç köklerinin fazla olduğu başın yan tarafından veya ense kısmından saç köklerini operasyonla alıp genelde saçın az olduğu başın ön kısmına ekleme işlemidir. Bu tedaviyle birlikte saçlarınız eski görünümüne kavuşur. Saç ekimi işleminin daha iyi sonuç verebilmesi için yıllar içinde bir çok çeşit ortaya çıkmıştır. Saç ekimi çeşitlerinin oluşması kişilerin istekleri ve tedavi şekli seçmesi içinde büyük avantaj olmuştur.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 

Saç ekimi nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce çeşitli saç analizleri ve tahlilleri yapılır. Bu analizlerin ardından alınan alan ve greft sayısı ile ekim yapılacak alan belirlenir. Ekimi gerçekleştirecek olan estetisyen, ameliyattan sonra oluşacak yeni saç çizgisini çizer. Saç ekimi işlemi sırasında lokal anestezi veya sedasyon uygulanır. Saç ekimi öncesi uygulanan topikal anestezi sayesinde acısız ve ağrısız bir ameliyat gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde saç ekimlerinde FUE yöntemi daha popülerdir. FUE saç ekimi sırasında ameliyat sırasında herhangi bir kesim yapılmaz. Bu sayede saç ekimi operasyonu sonucunda herhangi bir iz oluşmaz.

Saç ekimi işleminde ilk adım, yapılacak donör alanın belirlenmesidir. Ense ve kulak arkası, vericilerin saç ekimi için en kaliteli greftleri buldukları bölgelerdir. Saç kökleri özel mikro cihazlar kullanılarak alınır. Bu greftler özel solüsyon içinde muhafaza edilir ve yüksek kalitede yapılır. Deneyimli bir plastik cerrah, ameliyata geçmeden önce arka arkaya tanımlanan implant bölgesine nakilleri gerçekleştirecektir. Greftler, saç köklerinin doğal açısına ve yönüne uygun olarak ekilmelidir. Bu sayede saç ekimi sonuçları en doğal görünüme kavuşacaktır.

Saç Ekimi Türleri 

FUT Tekniği

En eski saç ekimi türleri arasında olan FUT’ta ekim için kullanılan saç kökleri, mevcut deri ile birlikte ensenin iki kulak arasından kesilerek çıkarılır. 3 santimetrekarelik deri tabakası kesilip tamamen çıkarıldıktan sonra o bölgedeki saç kökleri hemşireler tarafından alınarak işlem yapılacak bölgeye nakledilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesilen bölge dikilir. Diğer yöntemlere göre iyileşme süresi daha uzun olan bu tekniğin sonunda dikiş izi kesi bölgesinde kalır. Bu yöntemin avantajı, saç köklerinin birlikte kesilip alındığı için saç ekiminin daha hızlı olmasıdır. Ancak uzun iyileşme süreci ve kolay yara izi bırakması nedeniyle eskisi kadar popüler değildir.

 

FUE Tekniği

Saç ekiminde FUE tekniği; FUE tekniğinde saç kökleri enseden tek tek alınır. Saç kökleri mikro sensör kullanılarak veya manuel olarak delinerek alınır ve özel bir solüsyonla soğuk bir ortamda muhafaza edilir. Ekim yapılacak alan ameliyata hazır hale getirildikten sonra hasat edilen saç kökleri bölgeye yerleştirilecektir. FUE tekniği kullanılarak saç kökleri tek tek yerleştirildiği için ekilecek saç kökü sayısına göre tedavi süresi değişmektedir. Bu yöntemle işlem uzun olsa da iyileşmenin daha hızlı olması ve ameliyat sonrası iz kalmaması tercih edilme sebeplerinden bazılarıdır.

 

Manuel Punch Saç Ekimi

Saç köklerinin etrafındaki küçük delikler sivriltilerek saç kökleri geri çekilir. Piasemen isimli kalem benzeri saç ekimi cihazı ve çeşitli boyutlarda punchlar ile  saç ekimi yapılacak bölgedeki saç kökleri döndürülerek saç kökleri gevşeltilir. Bu gevşetme işlemi sonrasında saç kökleri teker teker toplanır. Manuel punch tekniği ile alınan saç kökleri buz tabakaları üzerinde steril ilaçlı sularda bekletilir. Ardından saç ekimi olacak alanda kanal açılması işlemi başlanır. Açılan kanallara buz üzerinde bekletilen greftler eklenir. Saç yönüne dikkat edilerek greftler eklenir. Saç köklerine teker teker işlem yapıldığı için çok uzun süren bir saç ekimi türüdür. Uzun ve meşakkatli bir saç ekim tekniği olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Mikromotor İle Saç Ekimi

Mikromotor Punch, donör bölgeden saç köklerinin daha hızlı toplanmasını sağlayan elektronik bir cihazdır. Mikromotor Punch ile toplanan saç köklerinde hayatta kalma oranı daha yüksektir. Bu da saç ekimlerinin başarı oranını artırmaktadır. Mikromotor saç ekim işleminde normal manuel toplanan greft sayısının iki katı kadar greft toplayabilmektedir. Fue tekniğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sebeple fue motoru olarak da bilinmektedir. Mikromotor saç ekimi uygulaması yapılacak kişiye özel belirli çaplarda punchlar yardımı ile greft toplar. Mikromotor punch ile toplanan greftlerin ekimi sonrasında daha doğal ve  gür saçlar çıkar.

 

DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi “doğrudan saç ekimi” demektir. FUE tekniği ile Direkt Saç Ekimi (DHI) yöntemi kullanılmaktadır. FUE yöntemiyle tek tek alınan saç kökleri DHI yöntemiyle kanal,kesi açılmadan direkt yerleştirilir. Bu yöntemin FUE yönteminden farkı, özel kalemi sayesinde kanal açma ve saç ekiminin aynı anda yapılmasıdır. DHI saç ekimi tekniği tüm saç ekimi yöntemlerinden farklı olarak hem greft toplayıp hemde aynı anca greft yerleştirme işlemi kolayca sağlanmaktadır. Sık saç ekimi işlemi için vazgeçilmez bir kalem olan choi DHI saç ekim tekniğinde büyük kolaylık sağlar. Baştaki sağlıklı deriye zarar vermez.  DHI saç ekimi yönteminde kullanılan choi kalemi başta yara ve leke yapmaz.

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç ekimi tekniğinde  saç köklerinin alınması ve saç ekimi bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Fue yönteminden tek farkı, işlemin hassas kollara sahip bir bilgisayar tarafından uygulanmasıdır. 3B teknolojisi ve robotik cerrahi yardımı ile toplanan greftlerin tekrardan robotik kollar sayesinde büyük bir özenle ekilmesi robotik saç ekimine rağbeti arttırmaktadır. Robotik saç ekiminin  hata oluşumunun minimum seviyeye inmesi, göz yanılgısı ihtimalinin ortadan kalkması gibi  sunduğu  avantajlar robotik saç ekimi tekniğinin daha fazla kullanılmasını sağlamaktadır. Robotik saç ekiminde donör olacak alanlarda dökülmeme özelliği olan sağlıklı kökler seçilir.  Robotik saç ekimi tekniğinde algoritmaların akıllı olması  saç ekimi işlemini başarılı şekilde tamamlama olasılığını %100 arttırmaktadır.

Hiperbarik Saç Ekimi

Oksijenin iyileştirici gücü saç ekimi sırasında açılan açıklıkların iyileşmesini de kolaylaştırır. Bu yöntem doğrudan saç ekimi sırasında değil, saç ekiminden sonra uygulanır. Hiperbarik saç ekimi yöntemi kandaki oksijen seviyesinin artırılması sonucunda saç ekimi yapılan saç köklerinin daha hızlı bir şekilde kafa derisine tutunmasını sağlamaktadır.  Temel olarak saç ekimi işleminde direk rol oynamayan hiperbarik oksijen tedavisi saç ekimi yapılan dokuların hızlıca iyileşmesi ve sağlıklı gür saçlara sahip olmasını destekler. Örneğin fue saç ekimi yöntemi ile tedavi olan bir kişi yaklaşık 15 gün içerisinde iyileşirken. Hiperbarik saç ekimi tedavisi olan kişi 9 10 gün içerisinde iyileşmektedir. Saç ekiminin ardından maske yardımıyla kişiye oksijen verilir. 

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları, hakkında net bilgiler vermek doğru değildir. Çünkü kullanılan tekniğe göre ve kişinin saç yoğunluğu ve deri yapısına göre değişecek bir unsurdur. Saç ekiminde alınacak ve ekimi sağlanacak greft sayısının hesaplanması sonrasında saç ekimi fiyatı daha net bir şekilde belirlenebilir. Doktor ile özel bir muayeneden sonra kesinleşir. Saç ekimi fiyatlarını öğrenmek ve saç ekimi hakkında sorularınızı sormak için Samet Ergen Saç Ekimi Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.