Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Savaş bittiğinde Suriyeli dostlarımız ülkelerine dönecek”

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Suriyeli Sığınmacıların 5. Durum Analiz Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada savaş bittiğinde Suriyeli misafirlerin ülkelerine döneceklerini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2019 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2023 12:58
Kaynak: İHA
“Savaş bittiğinde Suriyeli dostlarımız ülkelerine dönecek”

Suriyeli Dernekler Platformu tarafından bir otelde düzenlenen çalıştayda hitap eden Vali Gül, “Bir gün bu savaş bitecek ve Suriyeli dostlarımız memleketlerine dönecek. Memleketlerine döndüklerinde kendi ülkelerini inşa ve ihya edecek donanımda bir gençliğinin olması gerekiyor. Bu nedenle çocuklarınızın, gençlerinizin iyi yetişmesi için onlara sağlayacağınız imkânlar çok önemli. Bizler göç eden Suriyelilerin ve Suriye’deki Suriyelilerin her meselesine imkânlar ölçüsünde ulaşmaya çalışıyoruz. Tüm derneklerimiz iyi niyetle çeşitli faaliyetler yapmak istiyor. Yapılan faaliyetleri öncelik sırasına göre koymanız hem kaynakları daha verimli kullanmanıza hem de temsil ettiğiniz kitleye daha iyi hizmet sunmanızı sağlar. Bizim sizlerden beklentimiz hem kendiniz hem çocuklarınız için lisan meselesini çözmeniz. Lisan meselesini çözemezseniz burada yaşadığınız süre içerisinde topluma yeterince entegre olmamış olursunuz” dedi.

Çocukların meslek edinmesinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan Vali Gül, “Çocuklarınızın iyi eğitim alması, meslek edinmesi, Türkiye’de de kalsanız üçüncü bir ülkeye de gitseniz son derece önemli. Hem üniversitemizin burada eğitim verdiği gençlerimiz hem Cerabulus’ta hem de diğer bölgelerde açılacak okullarla beraber liseden sonraki eğitimin bir ayağı daha güçlenmiş olacak. İlkokul, ortaokul anlamında güvenli bölgede çok sayıda okul açıldı. 80 bine yakın öğrenci var. Kadınlar, çocuklar, gençler tıpkı Türkiye’deki gibi halk eğitim kurslarından hizmet alıyor. Bunları geliştirmek sayılarını çoğaltmak lazım” diye konuştu.

Suriye’den göç eden gençleri eğitimsiz bırakmamak adına çok yoğun çaba sarf ettiklerini aktaran Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, “Türkiye’de yaklaşık 19 bin 800 öğrenci yükseköğretimde eğitim görüyor. Ancak 100 bin civarında yükseköğretim çağında gencimiz var. Gaziantep Üniversitesinde şu anda 2 bin 368 tane Suriyeli öğrencimize eğitim veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye Geçici Hükümet Başkanı Cevad Ebu Hatab de Türkiye'nin insani, politik ve askeri konularda kendilerine çok büyük destek verdiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin kendileri için şehitler verdiğini dile getiren Hatab, "Allah bizim de onların da şehitliğini kabul etsin. Suriye'nin özgürlüğü için şehit olanlara rahmet diliyoruz." dedi.

Türkiye'nin, Suriye’nin kuzeyinde birçok okul ve hastane inşa ettiğini dile getiren Hatab, “Bizim istediğimiz iş birliğini geliştirmek, olumlu ve olumsuz şeyleri görmek, daha iyi seviyelere gelebilmek. Türkiye bizim için çok şey yaptı. Okullar, hastaneler inşa etti” şeklinde konuşmasını sürdürdü. Konuşmalar sonrasında çalıştaya geçildi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.