Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şehidin annesinin ayaklarının altını öpeceğim

Şehit Halis Sayın’ın böbreğiyle hayata tutunan Mustafa Çelebi ve İsmail Bolat’ın yakınları minnet dolu.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2019 12:01
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 10:53
Kaynak: İHA
Şehidin annesinin ayaklarının altını öpeceğim

Zeytin Dalı harekatı bölgesinde terörist saldırı sonucu şehit olan ve organları bağışlanan Şehit Uzman Onbaşı Halis Sayın’ın böbreklerinin nakledildiği 57 yaşındaki Mustafa Çelebi ile 14 yaşındaki İsmail Bolat’ın yakınları şehit Uzman Çavuş ve ailesine duygularını gözyaşlarıyla ifade etmeye çalışıyor. Çelebi’nin eşi Hatice Çelebi, “Şehidin annesinin ayaklarının altını öpeceğim” derken, İsmail Bolat ise, “Mekanı Cennet olsun. Kabul ederlerse o ailenin beni evlatları olarak görmesini isteyeceğim” diye konuştu.

31 Mart’ta teröristlerce düzenlenen roket ve havan saldırısında ağır yaralanan ve kaldırıldığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 9 Nisan’da şehit olan uzman onbaşı Halis Sayın’ın ailesi tarafından bağışlanan iki böbrek Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi’nde Hastanesi’nde Prof. Dr. Fahrettin Yıldız, Prof. Dr. Sacit Çoban ve Doç. Dr. Mehtap Akdoğan’dan oluşan ekip tarafından 3,5 saat süren operasyonla Mustafa Çelebi ve İsmail Bolat’a nakledildi. Sağlık durumları iyi olan iki hasta, yoğun bakımdan çıktı. Hastaları ziyaret eden Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Başhekim Doç. Dr. Suat Zengin ve ameliyat ekibi geçmiş olsun dileklerini iletti. Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Prof. Dr. Fahrettin Yıldız, “Yaklaşık 4 saat süren operasyonlarımız oldukça başarılı geçti. Hastalarımızın sağlık durumu gayet iyi, önümüzdeki birkaç gün içerisinde evlerine göndereceğiz” dedi.

AİLENİN KARARI ACIMIZI HAFİFLETTİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, şehadet haberiyle yaşadıkları acının, ailenin organlarını bağışlayarak üç insana hayat verme kararıyla biraz olsun hafiflediğini belirterek, “Tabii ki şehit olurken yüreğimiz parçalarken, bir taraftan da aile bize ve Türk Milleti’ne o şehidin kanıyla, canıyla aynı zamanda organlarını bağışladılar. Yani, bu herhalde Türkiye’de görülmüş bir şey değildi. İlk defa bu hastalarımıza, şehidimize nasip oldu. Şehit vermek bir yandan yüreğimizi parçaladı. Ama, diğer yandan da çok büyük bir gurur vesilesi oldu” dedi.

HERKESE ÖRNEK OLMALI

Şehit Uzman Onbaşı Halit Sayın’ın ailesinin içinde bulunduğu acılı duruma, üzüntüye rağmen ‘Madem şehit verdik, şehidimizin canı da kanı da böbreği, diğer organları başka insanlar da yaşasın’ şeklindeki yaklaşımının taktire şayan olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Şehidimizin iki böbreğini hemen hastalarımıza naklettik. Karaciğeri de sırada bekleyen Adana Şehir Hastanesi’ndeki başka bir hastaya nakledildi. Bu tarif edilemeyecek bir duygu. Allah’a bin şükür olsun. Özellikle halkımıza seslenmek istiyorum, bakın bir anne baba yakını kendi çocuğunu kaybediyor, şehit veriyor. Ama, hiç tereddüt etmeden de organlarını bağışlıyor. Halkımız da bu konuda biraz daha bilinçli olur, organ bağışlarsa bağışladığı organ bir gün gelecek kendi yakınına can olacak. Bunu unutmasınlar” diye konuştu.

ANNESİNİN AYAĞININ ALTINI ÖPECEĞİM

Şehidin böbreğinin nakledildiği 58 yaşındaki Mustafa Çelebi ise, sekiz yıldır böbrek hastası olup diyaliz ile yaşamını sürdürdüğünü belirtirken, “Çok büyük memnunluk içindeyim. Allah razı olsun şehidimiz ve ailesinden. Sağlığıma kavuşunca ailesiyle tanışmak istiyorum. Bir şehidin böbreğiyle yaşamımı sürdürmek çok değişik bir olay. Umutla ‘Belki bir gün bulunur’ diye böbrek bekliyordum. Kısmet bize oldu” dedi. Hastanın eşi Hatice Çelebi ise gözyaşlarına boğulurken yaptığı açıklamada, “Şehidin annesinin gözlerinden, ellerinden öpeceğim. Annesinin ayaklarının altını öpsem yeridir. Ayaklarının altını öpeceğim. O yavrularımıza kim kıydıysa rabbim yanlarına koymasın inşallah. Hepsi vatan evlatları bizim” dedi.

EVLATLARI OLMAK İSTEYECEĞİM

Şehidin böbreği ile hayata tutunan 14 yaşındaki Hataylı Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi İsmail Bolat ise, “Dört yıldır diyalizle yaşamımı sürdürmeye çalışıyorum. Şimdi şehidimizin sayesinde sağlığıma kavuştum. Allah O’nun mekanın cennet etsin. Sağlığıma kavuşunca şehidimizin ailesiyle görüşüp, onların ellerini öpmek, beni bir evlatları olarak kabul etmelerini isteyeceğim. Allah onlardan razı olsun. Diğer insanlara da çağrım var. Tüm böbrek hastalarının böbrek nakline ihtiyaçları var. Başka insanlar da hayat bulsun. Bundan sonraki hayatımın bir şehit böbreği ile devam ediyor olması çok güzel bir duygu. Şehidimize ve ailesine hep minnettar kalacağım” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.