Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"TURİZM ZENGİNLİKLERİMİZDE ÇEVRE DUYARLILIĞI" ADLI SÖYLEŞİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, “Turizm Zenginliklerimizde Çevre Duyarlılığı” adlı söyleşi düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2019 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2023 01:43
Kaynak: İHA
"TURİZM ZENGİNLİKLERİMİZDE ÇEVRE DUYARLILIĞI" ADLI SÖYLEŞİ

Söyleşiye, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çevre dedektifi lakaplı çevreci-televizyon sunucusu Güven İslamoğlu katıldı.

Çevrenin temiz tutulmasının yanı sıra tükenebilir enerji kaynaklarının israf edilmemesi konusunda konuşan Başkan Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda özveri ile çalıştıklarını dile getirerek, sıfır atık konusunda büyük bir yol kat edildiğini belirtti.

Gaziantep'in tarihi ve doğal güzelliklerinin temiz tutulması ve çevre duyarlılığının önemini aktaran İslamoğlu ise, herkesin sağlıklı ve dengeli bir doğal çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu, “Dedem gördü, ben gördüm, çocuklarım da görsün” sloganıyla doğanın sürdürülebilirliğini vurguladı.

Söyleşiye katılanlara kısa videolarla sunumlar yapıldı. Çevre duyarlılığı üzerine Türkiye’den ve dünyadan örnekler gösterildi, su kaynakları, biyolojik çeşitlilik, ekosistem ile çevreye bırakılan atıkların canlı hayatını olumsuz yöndeki etkilerinden bahsedildi.

TEMİZ BİR GELECEK İÇİN KOLLAR SIVANDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dülük Antik Kenti içinde bulunan Şarklı Mağara ve Mithras Tapınağı'nın önünde eğitim gören öğrencilerle, turistik alanlarda çevre bilinci oluşturmak amacıyla çevre temizliği yapıldı. Etkinliğe, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Güven İslamoğlu katıldı.

Vali Gül, “Çevre konusundaki hassasiyetin ve bilincin artırılması ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için ortak hareket etmeli, dünyanın bize miras değil çocuklarımız adına sahip çıkmamız gereken bir emanet olduğunu unutmamalıyız. Hayatımıza devam ederken daha yaşanabilir bir dünya için önce çevreyi kirletmeme bilincini yerleştirmeliyiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik vesilesi ile vatandaşlarımıza çağrıda bulunarak onları çevreye daha duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Çocuklarla birlikte çöp toplama işlemine katılan Gül, Dülük’te bulunan Anadolu'daki en büyük Mithras Tapınağı'nda da incelemelerde bulunarak yetkilerden bilgi aldı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.