Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye Irak-İş Konseyi Başkanı Halit Acar: “Ekonomi yönetimine güveniyoruz”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında ekonomi yönetimine güvendiklerini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2023 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2023 09:51
Kaynak: İHA
Türkiye Irak-İş Konseyi Başkanı Halit Acar: “Ekonomi yönetimine güveniyoruz”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında ekonomi yönetimine güvendiklerini söyledi.

Irak’ın Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında yer almaya devam ettiğine dikkat çeken Türkiye Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar, “Yüzyıllara dayanan bir tarih ve kültür birlikteliğine sahip olduğumuz komşumuz Irak, aynı zamanda dış ticaretteki en büyük partnerlerimizin başında gelmektedir” dedi.

Türkiye ile Irak arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için 2023 yılında önemli adımlar atıldığını hatırlatan Başkan Halit Acar, Irak’a yapılan ihracatta bürokratik süreçlerin kolaylaştırılmasına yönelik adımların memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Kalkınma Yolu Projesi’nin hayata geçmesi ile birlikte iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeni bir boyut ve hız kazanacağını belirten Başkan Acar, “Elbette ki global gelişmeler ülkemiz ekonomisini de doğrudan etkiliyor. Bizler iş dünyasının temsilcileri olarak, hükümetin uyguladığı Orta Vadeli Programı doğru buluyor ve başarılı olacağını düşünüyoruz. Orta Vadeli Program’ın yurt dışından da destek görmesi ayrıca memnuniyet vericidir. Bu durum ülkemize ve ekonomi yönetimine olan güveni artıracak, dolayısıyla dış ticaretimizin de artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Pandemi ve ardından yaşanan savaşların etkisi ile dünya ticaretinde yeni dengelerin kurulmaya başlandığı bir dönemde yeni bir yıla giriyoruz. Yeni yılın, tüm insanlığa barış, kardeşlik ve refah getirmesini, nerede olursa olsun yaşanan savaşların, şiddetin ve akan göz yaşlarının dindiği bir yıl olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.