Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜRKİYE'DE BU PARKIN ÖRNEĞİ YOK

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2020 19:26
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 09:02
Kaynak: İHA
TÜRKİYE'DE BU PARKIN ÖRNEĞİ YOK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Akıllı Şehirler” projesinden hareket edilerek kentin çağın gerekliliklerine uygun bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla devreye konuşan “Güvenli Park” projesi için basın tanıtım toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla düzenlendi.

Dijital ve teknolojik hizmet ağının şehirdeki etki alanını genişletmek adına insanı merkeze alan projelere ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan yerli ve milli “Güvenli Park” projesinin tanıtımı için Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi’nde basın lansmanı organize etti. Lansmanda Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve Gaziantep İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez yer aldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Güvenli Park” sistemini katılımcılara tanıtmak için sunum yaptı. Sistemin işleyişini detaylandırdı, olası bir kayıp vakasında devreye sokulan sistem aracılığıyla 20 saniye gibi kısa bir sürede vatandaşın yerinin tespit edileceğini söyledi, ayrıca elde edilen verilerin de kişisel verileri koruma kanununca korunacağının altını çizdi.

“Güvenlik Park” projesi ile yaşanabilecek çocuk kaybolmaları başta olmak üzere hırsızlık ve acil sağlık gibi durumlarda parklarda bulunan acil durum butonlarına basılarak izleme merkezi ile sesli görüşme sağlanacak. Bunun yanı sıra sistemi sayesinde bölge giriş/çıkış ihlali, sabotaj ihlali, sınır ihlali, davranış analizi, insan algılama, kişi sayma, kayıp nesne analizi, unutulan nesne analizi, kalabalık ve kargaşa analizi gibi birçok yapay zeka çözümlemesiyle oluşan alarmlar takip edilecek, tek bir merkez üzerinden gelişen olaylara, tıpkı bir güvenlik personeli gibi sesli ve canlı müdahale edilebilecek. Gerekli görülmesi durumunda ise kolluk kuvvetlerine bilgi verilecek.

ŞAHİN: GÜVENLİ ŞEHİR GAZİANTEP İÇİN TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ

Lansmanda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, artık yeni bir dünya kurulduğuna işaret ederek, “Yeni dünyada ‘Akıllı Şehirler’ en önemli başlık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yaklaşık 1 buçuk yıl önce önemli bir sempozyum yapmıştık. O sırada şehrin nasıl akıllı olunacağına dair bana bir soru yöneltilmişti. Ben de ‘şehrin sorunlarını çözmek için teknoloji kullanılıyorsa şehir akıllıdır’ cevabını vermiştim. Pandemi sürecinde de Evde Hayat Var sloganının içini doldurmak amacıyla kurumsal kapasitemizi güçlendirdik. Şehirdeki gençlerimize yazılım ve donanım hakkında deneyim kazandırmak için Bilişim AŞ.’yi kuruyoruz. Yapay zekalı yüz tanıma sistemine sahip kameralar ve yazılımın donanımın yer aldığı koordinasyon merkezimiz aracılığıyla Güvenli Park sistemimizi oluşturduk. Bir annenin parkta otururken kendini ve ailesini güvende hissetmesi gerekiyor. Güvenli Park, hem yerli hem de milli bir proje. Güvenliğimizi tesis etme konusunda çok önemli bir görevi var. Güvenli şehir Gaziantep için teknolojiyi kullanıyoruz” diye konuştu.

GÜL: BU GÜVENLİK SİSTEMİNİN SUÇA KARŞI CAYDIRICILIĞI VAR

Gaziantep Valisi Davut Gül, Güvenli Park projesinin il genelindeki bütün parklarda olması gerektiğini söyleyerek, “Bu sistemin klasik anlamda suçluyu bulan ve bunu kaydeden kamera özelliği taşıması gerekiyor. Gaziantep, parklarda bulunan güvenlik kameralarının ötesinde herhangi bir tehdit durumunda alarma geçen ve uyarı veren bir kameralarla örnek bir güvenlik sistemi oluşturdu. Bu güvenlik sisteminin suça karşı bir caydırıcılığı var. Anneler, çocuklar ve dezavantajlı gruplar hangi saatte olursa olsun rahatlıkla gezintiye çıkabilecekler. Umarım bu örnek diğer parklarımıza da yayılır” ifadelerini kullandı.

Gaziantep İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, tamamen milli bir yazılıma sahip olan bu projede yer almaktan gurur duyduğunu ve kendisinin de hayali olduğunu ifade ederek, “güvenlik hizmetini en etkili şekilde yerine getirmek için teknolojik imkanlardan istifade etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, yıllar önce belediyeler ve kent güvenli temalı bir sempozyumda konuşmacı olduğunu hatırlatarak, sempozyumda uluslararası kaynaklardan faydalanarak parkların güvenliği için bir çalışma yaptığını aktardı, şu anki projenin ise Avrupa’da görülen örneklerin üstünde olduğunu dile getirdi.

SEZER CİHAN GÜVENLİ PARK’I ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Güvenli Park” sistemini katılımcılara anlattı. Cihan, park giriş ve çıkışlarında yapay zeka altyapısına sahip kameraların olduğuna dikkati çekerek, parka her giriş yapan vatandaşın yüzü, tanımlanarak Güvenli Park Koordinasyon Merkezi’ne ulaştırılıyor. Ardından olası bir kayıp çocuk vakasında yapay zekalı kameraya tanımlanan yüz sayesinde çocuğun yeri tespit ediliyor” dedi.

Sistemin işleyişine açıklık kazandırmak için silah, kavga ve çocuk bayılması gibi olayların senaryolarının uygulamalı olarak gösterilmesinin ardından sunumuna devam eden Cihan, parklarda uygulamaya konulacak kamera sisteminin diğer işlevlerinden de bahsetti. Cihan, “Bir çocuğun parkta düşmesi sonrası 15 saniye hareketsiz kalması halinde yapay zekalı kameraların merkeze uyarı gönderdiğini belirtti. Cihan sözlerine şöyle devam etti: “Kameraların parkta 4-5 kişinin normalden daha hareketli bir vaziyette olduğunu tanımladığında sistem bu durumu olağanüstü bir durum olarak algılıyor. Akabinde de güvenlik merkezine uyarı geçiyor. Hatta silah doğrultulması halinde bu tehdit fark edilip sisteme uyarı geçiliyor. Sorumluluk alanına göre de jandarma ve emniyet güçlerine bilgi veriliyor. Yapay zekalı kameralar, park alanlarının bulunduğu giriş ve çıkışların yanı sıra bölgedeki kavşak noktalarında da bulunuyor. Yapay zekalı kameralar her türlü tanımlamaya açık. Siz neyi verirseniz onu neticesini alıyorsunuz.

Lansmanın sonunda Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve Gaziantep İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Güvenli Park’a ilişkin protokol imzaladı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.