Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kan bağışına yoğun ilgi

Şahinbey Belediyesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği kan bağışı kampanyası büyük bir katılım ile gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2019 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 05:28
Kaynak: İHA
Kan bağışına yoğun ilgi

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Kızılay'ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği kan bağışı kampanyası 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı. Meydana Şahinbey Belediyesi tarafından stantlar kuruldu. Stantların önünde sıraya giren vatandaşlar, Kızılay görevlilerinin yardımı ile kan bağışında bulundu.

REKOR ŞAHİNBEY'DE

2009 yılında 41 kişi ile başlanan kan bağışı kampanyasına 2013 yılında 2883 kişinin katılımıyla Türkiye kan bağışı rekoruyla taçlanan Şahinbey Beledyesi tek noktada kan bağışı toplama rekorunu 26 Nisan 2016 Salı günü yaptığı organizasyonla kendi rekorunu kırarak bu sayıyı 3.156'ya çıkarmıştı. Şahinbey Belediyesi kan bağışı kampanyasında en fazla kan bağışının yanı sıra, en fazla katılımcı ve en fazla bayan katılımcı rekorunu da kırarak örnek bir belediyecilik anlayışı ortaya koymuştu.

KIZILAY YÜZ AKIMIZ

Kan bağışı kampanyasına destek olan Gaziantep Davut Gül, kan bağışının önemine dikkat çekerek, "Kızılay milletimizin, devletimizin yüz akı. Kızılay dünyanın her tarafında bizi hakkıyla temsil eden, aynı zamanda Türkiye'de herhangi bir afet durumunda ilk giden kuruluşlarımızda birisi. Kan önemli bir ihtiyaç. Bu bağışların sürekli olması, desteklenmesi, kan konusunda kimseye muhtaç olmamamız bizim için aciliyet ve önem gösteriyor." dedi.

KAN İHTİYACI HİÇ AZALMIYOR             

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay'ın her gün kan toplamak için çalıştığını belirterek, "Gaziantep'liler başkasını ve vatanını düşünmede hep bir adım öndedirler. Kızılay'ın Gaziantep' te bir bölge kan merkezi var. Doğu Akdeniz bölge kan merkezi Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kilis'in kan ihtiyacını karşılıyor. Bu bölgede 59 hastanemiz var. 59 hastanemizin tamamının kan ihtiyacı bu bölgenin kan merkezinden karşılanıyor. Geçen yıl Gaziantep'te 175 bin ünite kan işlendi. 3 farklı ürüne ayrılarak 59 hastanenin ihtiyaçları karşılandı. Bu sene hedefimizde 185 bin ünite kan var. Bunu sizler aracılığıyla toplayıp hastalarımıza ulaştırmaya çalışacağız. Kızılaycılar her gün sabah kalkarlar Türkiye' nin yaklaşık 1.560 hastanenin kapısına her gün 20000 ünite kanı teslim ederler. Kızılay Türkiye'nin 300 noktasında hergün 9.000 ünite kan topluyor. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kış ve Ramazan aylarında kan bağışı oranları azalıyor ama kan ihtiyacı azalmıyor" dedi.

14.402 ÜNİTE KAN TOPLADIK                   

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kan bağışı kampanyasını önümüzdeki yıllarada taşımak istediklerini belirterek " Kan bağışı yapmak en hayırlı işlerden bir tanesi. Verilen 1 kan ile en az 3 kişiye fayda sağlıyorsunuz. Göreve geldiğimiz günden bu yana kampanyamızı devam ettiriyoruz. Şuana kadar 14.402 ünite kan bağışı topladık. Kan bağışında bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kampanyamızı bugün düzenlememizin nedeni Ramazan ayı öncesi kan toplamak. Ramazan aylarında kan bağışı sayısı oldukça düşüyor. Sayılar düşse de kan ihtiyacı devam ediyor. Kan stoklarımızı Ramazan ayı öncesinde doldurmak istiyoruz. Kızılay'ımız sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde nerede, kimin, ne ihtiyacı varsa ona yardıma koşuyor. İnşallah bu hayrı devam ettireceğiz. Kan bağışı yapmanın her şeyden önce ilk faydası kendimize. Kan verdikten sonra vücudumuz taze kan üreterek kendini yeniliyor." dedi.

BİR İLK DAHA

Yapılan konuşmaların ardından Kızılay Genel Müdürü Dr. Kerem Kınık, Gaziantep Valisi Davut Gül'e plaket takdiminde bulundu. Kınık, daha Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'na Kurumsal Kan Bağışıcısı Platin Madalya ve Platin Levha verildi. Şahinbey Belediyesi böylece Türkiye'de Platin Madalya ve Platin Levha alan ilk kurum oldu.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen kan verme törenine Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey İlçe Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şehitkamil İlçe Kaymakamı Ali Dursun, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şefik Atak, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti Şahinbey İlçe Av. Hasan Teke, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.