6 Aralık 2023 Çarşamba
“BAĞIMSIZLIK RUHUNUN VUCUT BULMUŞ HALİ”

“BAĞIMSIZLIK RUHUNUN VUCUT BULMUŞ HALİ”

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türk Milletinin, azim ve kararlılığı ile elde ettiği tarihi mücadele ruhuna vurgu yapan Rektör Sözen, mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘‘Bir milletin bağımsızlık ve mücadele ruhunun vücut bulmuş hali olan İstiklal Marşı’mızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 99. yıl dönümünü büyük bir gururla karşılıyoruz. Tüm dünyaya örnek olan bir mücadele ile tarihe adını altın harflerle yazdıran milletimizin kahramanlık hikâyesi olan İstiklal Marşı, bağımsızlık ruhunun vücut bulmuş halidir. Halk ile iç içe mütevazı yaşamı, duruşu, cesareti ve aydın kişiliği ile örnek bir şahsiyet olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden dökülen İstiklal Marşı, tarihte benzeri olmayan eşsiz bir eserdir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğimizin en önemli sembolü olan İstiklal mücadelesine kalemiyle ruh kazandıran Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum”

11.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz