25 Kasım 2020 Çarşamba
Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet coşkusu

Tüm yurtta olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, kuruluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla Gaziantep’te törenlerle kutlandı.

Gaziantep Valiliği ev sahipliğinde Fıstık Park'ta düzenlenen törene, Vali Davut Gül’ün yanı sıra Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adli, idari ve askeri erkân ile diğer ilgililer katıldı. Pandemi tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda davetli ile gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajının okunması ile devam etti. Gaziantep Valisi Davut Gül, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyet'in ilan edilişinin yıldönümüne ulaşmış olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Milli iradeye her hal ve şartta sonsuz inançla sahip çıkacaklarını ifade eden Gül, şunları kaydetti: "Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan aziz milletimiz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada, her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye'ye ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Milletimizin her ferdi, özellikle çocuklarımız, gençlerimiz; Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir. 29 Ekim 1923 yılından itibaren geçen 97 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim, kültür alanındaki atılımları ve sağlam demokrasisiyle dünyanın yükselen güçlü ülkeleri arasındaki yerini almış, önemli mesafeler kat etmiştir ve bunu sürdürecektir. Bu süreçte kuşkusuz Gaziantep ilimiz de her alanda Ülkemizin gelişim dinamosu olmaya devam edecektir. Bu şehrin evlatları, dillere destan bir mücadele örneği sergileyerek düşmana bu toprakları dar etmiş ve Gazi ünvanı almaya hak kazanmıştır. Bizlerin görevi, atalarımızın Kurtuluş Savaşı’nda sergiledikleri mücadeleyi bu vatanın her alanda daha fazla güçlenmesine katkı sağlayarak sürdürmektir. Cumhuriyetimizin üzerinden yüz yıl da geçse, bin yıl da geçse, güçlü ve gelişmiş bir ülke olarak bizi vatanımızla sınamaya kalkanlara cevabımız hep aynı olacaktır. Mücadele şekli değişebilir ama yürek aynı yürektir, yol, aynı yoldur. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümünü kutluyorum"

29.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz