16 Temmuz 2020 Perşembe
“Destek var mı, yok mu” tartışması

“Destek var mı, yok mu” tartışması

Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, “3 yıldan beri iyi tarım uygulamalarına yönelik 3 yıl destek alanlara Tarım, Orman ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteğin kaldırıldığını ifade ederek 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakılmıştır” dedi.

 Çolak, yaptığı açıklamada; "Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ve Organik Tarım Uygulamaları (ÖT) kapsamında on yıldır hibe desteği ile desteklenmektedir. Son 5 yılda bu projeye dahil olan çiftçilerde büyük artış olmuş ve Türkiye genelinde bu sayı 100 bin üreticiyi geçmiştir. 2019 yılı üretim sezonunda da Türkiye genelinde 100 binden fazla çiftçi sisteme dahil olmuş, ürünlerini belli miktarda masraf yaparak sertifikalandırmıştır. Her yıl Nisan Mayıs Haziran aylarında bakanlık tarafından destekleme tebliği ile beraber İyi Tarım Uygulamaları destekleri açıklanmaktadır. Ancak 2019 yılında bu durum sekteye uğramış ve 24.10.2019 no'lu Cumhurbaşkanlığı tebliği ile 50TL olan bireysel sertifikasyon için 30 TL'ye, 40 TL olan grup sertifikasyon için 15 TL hibe desteği verileceği çiftçilere duyurulmuştur. Ancak 9 Kasım 2019 Tarihinde yayımlanan Tarım Bakanlığı'nın 30.943 sayılı tebliğinin 24. Maddesinin (ü) bendinde yer alan '2016 yılından başlamak üzere aralıksız olarak üç yıl İTU desteğinden yararlananlar, 2019 üretim yılı İTU desteğinden faydalanamaz' ibaresi sistemdeki 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakmıştır ve açıkçası bakanlık çiftçisine tuzak kurmuştur. Yani iyi tarım uygulaması yapan ve son 3 yıldır destek alan üreticilere destek yok dediler.

Yani Cumhurbaşkanı 24 Ekim de 'İyi Tarım Uygulaması ve organik tarım desteği vereceğiz' derken, Tarım Bakanlığı 'Hayır 3 yıldır destek alanlara destek verilmeyecek' diyor. Oysa İyi Tarım Uygulamalarında 7-8 yıldır devam ettiriliyor. Türkiye genelinde sadece İyi Tarım Uygulamalarında yaklaşık 80 bin üretici ve 6 milyon dekar alanda 7 yıldır bu desteği alıyor. Son 3 yıldır almak şartı neredeyse tüm üreticileri kapsıyor. Bu durum organik tarımda da aynıdır."

19.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz