6 Haziran 2023 Salı
Rektör Dereli’nin 10 Kasım Mesajı

Rektör Dereli’nin 10 Kasım Mesajı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 82. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gelecek nesillerin, emanet aldığı Türkiye Cumhuriyeti’ni hep ileriye taşıyacağını söyleyen Dereli, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“82 YIL ÖNCE KUTSAL BİR EMANET BIRAKTI”

Kararlılığı ve azmi ile milli mücadeleyi başlatan ve dünya milletlerine örnek teşkil edecek bir millet şuurunun ilk kıvılcımını ateşleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. Bundan 82 yıl önce, 10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe bu dünyaya gözlerini kapatan Mustafa Kemal Atatürk, “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır” cümleleriyle bizlere “En Büyük Eserim” dediği kutsal bir emanet bırakmıştır. İnanıyorum ki gelecek nesillerimiz, emanet aldığı Türkiye Cumhuriyeti’nin; değerlerini, ideallerini hep ileriye taşıyacak ve sorumluluk bilinci ile ülkesine her daim sahip çıkacaktır. Fikirleri ile tarihe adını altın harflerle yazdırmış ve dünya devletlerine örnek olmuş büyük bir devlet adamı, asker ve başöğretmen olan Atatürk’ün fikirlerini, ideallerini gelecek nesillerimize aktarmak ve onun anısını yaşatmak her şeyden önce milli sorumluluğumuzdur.

Bilim, sanat, kültür, spor, teknoloji ve inovasyon ışığında kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak ülkemizin 2023 hedefine ulaşmasına artı değer katacak ve geleneksel değerlerden ilham alan, evrensel kültürle bütünleşerek geleceğe yön veren bir vizyon ile nesillerimizi yetiştirerek tüm azim ve inancımızla kutsal emanetimize sahip çıkacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu; Devlet Adamı ve Milli Mücadelenin Baş Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete intikalinin 82. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, ülkemizin bekası için canını siper eden tüm kahramanlarımızı, şükran ve minnetle yâd ediyorum”.

 

/////

GAİB Koordinatör Başkanı Kileci'den 10 Kasım Mesajı

"Saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz"

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Atatürk'ün vefatının 82. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin yıldönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz." dedi.

Atatürk, dünya tarihinin gördüğü en kıymetli şahsiyetlerden biridir diyen Kileci mesajında; “Tarihin her döneminde hür yaşamış olan milletimizi tarih sahnesinden çekilmeye zorlayanlar, Atatürk'ün önderliğinde başlatılan istiklal mücadelemizle hüsrana uğratılmıştır. “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” diyerek milletimizin içindeki mücadeleci ruhu harekete geçiren Atatürk, bugün ve Cumhuriyetin yaşadığı her gün şükranla anılacaktır." şeklinde konuştu.

Başkan Kileci, şöyle devam etti: “Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletine birçok değer aşılayarak önderlik etmiştir. Ekonomi ve eğitimden sosyal hayatın yeniden düzenlenmesine kadar birçok alanda sürekli mücadele halinde olduğunu görüyoruz. “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” derken evlatlarımızı yetiştiren ve eğiten kadınlarımızın değerini; “Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz.” ifadesiyle eğitime verilmesi gereken önceliği bizlere işaret etmiştir. Gelişim ve ilerlemede nerede eksik kalındıysa tespit etmiş ve kurduğu Cumhuriyetin çatısı altında yaşayan Türk milletinin yorgun ruhunu yeniden harekete geçirmek için düşünceleri ve eylemleriyle ömrü vefa ettiğince mücadele vermiştir. Onun çalışmaları günü kurtarmak için değil, bir ulusu hak ettiği refah içinde ilelebet yaşatmak içindir. Bundandır ki Türk milleti, geleceklerini aydınlatan bu kıymetli şahsiyete “Ulu Önder” sıfatını layık görmüştür. Vefatının yıldönümünde Ulu Önderimizi saygı, rahmet ve minnetle anarken; Atamıza bir saygı ifadesi olarak Cumhuriyetimizi yaşatmak ve ülkemizi hak ettiği değere ulaştırmak için; üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğimizi, yorulmadan, bıkmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde ihracatçılar olarak, 2023 hedeflerine ulaşmak için kararlılıkla mücadelemizi sürdürecek, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamanın gayreti içerisinde olacağız. Bu düşüncelerle vefatının 82. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum."

9.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz