5 Haziran 2023 Pazartesi
TIRCILARIN SORUNU BERGER’DE

TIRCILARIN SORUNU BERGER’DE

Gaziantep Ticaret Odası, TIR şoförlerinin Avrupa vizesinde yaşadığı sıkıntıları Büyükelçi Berger’e iletti.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO’yu ziyaret eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Türk TIR şoförlerine Avrupa ülkelerine girişte verilen 90 günlük sürede ve vizelerde yaşanan sıkıntıları ileterek çözüm için destek istedi.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger program kapsamında GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ı da ziyaret etti.

Ziyarette, Uluslararası nakliye gerçekleştiren Türk TIR şoförlerine verilen 90 günlük Avrupa’da kalma izninin yetmediğini dile getiren Başkan Yıldırım, “90 günlük süre yetmediği gibi firmalarımıza ek olarak maliyet doğuruyor. Bu izin süresinin 150 güne çıkartılması bizler için çok mühim. Avrupa ülkeleri açısından baktığımızda izin süresinin artırılması onlar için daha önemli. Çünkü Avrupa ülkelerinden yaptığımız ithalat daha fazla.” dedi.

TIR şoförlerine verilen vizenin mesleki bir vize olması gerektiğini de söyleyen Yıldırım, vize verilen ülke ile giriş yapılan ülke farklı olduğunda da sıkıntıların yaşandığını, bu sorunların ticari yaşamlarını olumsuz yönde etkilediğini ve çözüm üretilmesi konusunda yapılacak çalışmalardan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

BERGER: BU SORUN GÜNDEMİMİZDE

Başkan Yıldırım’ın aktardığı sorunlarla yakından ilgileneceklerini ifade eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Bu sorun komplike bir sorun aslında. Ama biz bu sorunun farkındayız ve çalışmalara da başladık. Dediğiniz gibi TIR şoförlerinin mesleki bir vize alabilmesi, Erasmus öğrencileri gibi çeşitli belgelere tabi tutulması, bu kapsama alınması çözüm için atılacak adımlardan olabilir.” şeklinde konuştu.

Sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını da belirten Berger, “Erken çözüm için söz veremem fakat gündemimize aldığımız ve üzerinde çalışmalar yaptığımız bu konunun çözümü için adımlar atacağız.” dedi.

YILDIRIM: İNSANİ YARDIMDAN ZİYADE UZUN SÜRELİ DESTEK BEKLİYORUZ

Ziyarette Suriyeli mülteci sorunu da gündeme gelirken, insani yardımların ilk etapta önemli olduğunu fakat uzun süre devam eden insani yardımların olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Yıldırım, “İnsani yardımlar belli bir süre sonunda maalesef tembelliğe sebep oluyor. Her zaman söylüyorum mülteci kardeşlerimize balık tutmayı öğretmeliyiz. İnsani yardımdan ziyade uzun süreli destek bekliyoruz. Mültecilere meslek kazandıracak okullar kurmalıyız, mesleki eğitim merkezleri kurmalıyız. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi bizde... Haliyle kalifiye elemana ihtiyacımız da her geçen gün artıyor. Bu yönde yapılacak uzun vadeli desteklerle Suriyeli mültecileri hem ekonomik hayata kazandırırız hem de yarın Suriye’de işler yola girdiğinde orada da ayakta durabilmelerine imkân tanırız.” dedi.

Yaptıkları toplantılarda kendilerinin de aynı sonuca vardıklarını söyleyen Büyükelçi Berger, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde de bu konuda çalışmalar yapma kararı aldıklarını belirtti.

YILDIRIM: BURADA İŞLER AVRUPA’DAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

Suriyeli mülteciler konusunda yaşanan sorunları ancak Gaziantep’te yaşayanların ve buraya gelerek yerinde inceleme yapanların anlayabileceğini vurgulayan Başkan Yıldırım “Burada işler Avrupa’dan göründüğü gibi değil. Biz bütün Avrupa Birliği büyükelçilerini geçen sene davet etmiştik. Bu sene de davetimizi yineliyoruz. Gelin sorunlarımızı yüz yüze sizlere aktaralım, birlikte konuşup, birlikte inceleyelim. Tüm programı Gaziantep Ticaret Odası olarak biz yapmaya hazırız. Yeter ki gelin, sorunları yerinde inceleyin.” sözlerini kullandı.

22.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz