8 Şubat 2023 Çarşamba
HEMŞERİ DERNEKLERİ NE İŞ YAPAR

Veysel KARAYILAN

HEMŞERİ DERNEKLERİ NE İŞ YAPAR

Hep merak etmişimdir hemşeri dernekleri ne iş yapar diye? Hemşerilik bilinci güzel ve de takdir edilen bir olgudur. Her yörenin kültürel değerlerinin yaşatılması o şehre zenginlik katar. Ama ne yazık ki, bu derneklerin birçoğu tabela derneği olmaktan öteye gidemiyor.

Bir heves ya da bir kişisel çıkar uğruna kurulan bazı dernekler bir süre sonra kimsenin uğramadığı, kapısının bile günlerce açılmadığı adresten ibaret kalıyor.

Bu derneklerde görev yapanlar neden görev yapmak istediklerini görev yaptıkları sırada az çok belli ederler.

Bazılarını tenzih ederim ama o dernekler sayesinde toplumda itibar sahibi olup, bürokratından siyasetçisine, ticaret erbabından, sanayicisine üst düzey insanlarla bu sayede tanışırlar. Ve onlardan topladıkları yardımlarla bazı toplantı ve yemek organizasyonu yaparlar.

Bunlardan bir çoğu seçim zamanlarında kendilerini daha çok gösterme çabasına girer fakat sonradan yine eski hallerine dönerler.

Yani bence, hemşehri derneği demek; Birkaç yataklı da olsa küçük bir misafirhanesi olmalı ve şehir dışından gelen hemşehrilerini ücretsiz, ya da cüzi bir meblağ karşılığında ağırlayabilmeli.

Hasta olana refakat, okul kaydı ya da başka bir iş için gelen hemşehrilere rehberlik hizmeti verebilmeli. Evlenen, sünnet olan, askere giden hemşehrilerine nakdi yardımda bulunabilmeli. Ramazan ayında, bayramlarda yoksul hemşehrilerini yalnız bırakmamalı, yaşadığı şehirdeki hemşehrilerinin haklarını gözetmek, öğrencilere burs vermek, fakir fukara olan hemşehrilerine iş, aş temin etmek, gerek sosyal açıdan gerekse siyasal açıdan sıkıntısı olan insanlara yardımcı olmaktır.

Şimdiye kadar ne yapmışlar çok merak ediyorum.

23.10.2022 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SOSYAL MEDYADAKİ DÜNYAMIZ

SEÇİMLERDE NE OLUR

SEÇİMDEN SEÇİME KIYMETİNİZ VAR

MUHALEFET VE SEÇİMLERİMİZ

PARTİLERDE GRUPÇULUK

YENİ YIL

SİYASET VE BEYTÜL MAL

ANADOLU'DA SİYASET'TEKİ KİŞİLER DEĞİŞMEZ

SİYASETTE MAĞDURU OYNAMAK ARTIK TUTMUYOR