16 Ağustos 2022 Salı
REKLAM TOTEMLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Veysel KARAYILAN

REKLAM TOTEMLERİ TEHLİKE SAÇIYOR

Gaziantep Havaalanından Gaziantep'e gelirken, Gaziantep Üniversitesi'nden Kilis tarafına giderken, Nizip'ten Gaziantep'e gelirken anayol kenarlarına gelişigüzel yerleştirilen dev reklam tabelaları, totemler görüntü kirliliği yanında, sürücüler için de büyük tehlike oluşturuyor.

Havaalanı’ndan kente gelenlerin ilk gördüğü yol kenarında sağlı sollu dizilmiş reklam totemlerin dikkat dağıtıcı en önemlisi de güvenli sürüş için risk unsuru oluşturduğudur. Çünkü hiçbiri yol standardına ve yönetmenliğe uygun değil. Anayol üzerinde gelişigüzel yerleştirilen reklam totemleri, hem çevre estetiğini bozuyor hem de kanuni ölçülerde değil. Yol kenarındaki devasa reklam totemlerinin neredeyse tamamı çift taraflı, hem gidiş hem de dönüş yolundan görülüyor. Ha bire yol kenarlarına gelişi güzel reklam totemleri yerleştiriliyor. Hangi kurumun sorumluluğunda ise derhal önüne geçilmesi gerek. Artık ana yollardaki reklam tabelaları can güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Hem şehir içerisinde hem de anayollarda olan bu tarz reklamlara artık birilerinin dur demesi gerekiyor Şehir merkezleri ile ilçe merkezlerinde bulunan refüjlerin içerisinde dahi sürekli değişen reklam totemleri var. Nizip'tede birçok yerlerde reklam totemlerinden var. Bir an önce bu konuda kararlar almalı ve reklam totemleri daha güvenilir ve yönetmenliklere uygun olarak yapılmasını sağlamalıdır. Reklam totemleri konusunda bu düzensizlik böyle devam etmemelidir. Reklam tabelaları ve totemler yolun çok yakınında yönetmenliklere uygun değil bunlara böyle nasıl izin verilir anlamış değilim. Her an için yoldan çıkan bir aracın bu tabelalara çarpma olasılığı ve totemlerin yola devrilmesi olasılığı çok yüksek. Bu reklam tabelalarının ve totemlerin belli bir standardı var. Trafik bir bütün olarak düşünülmeli, turizme, günlük hayata, hava kirliliğine, çevreye ve bunun gibi birçok faktöre olan etkileri değerlendirilmelidir.

Bunların bazılarının da binaların çatılarında olması da ayrı bir tehlike. Hele hele iş yerlerinin önlerinde 15-20 metre uzunluğunda reklam totemleri, ışıklı ışıksız levhalar konması gerçekten büyük tehlike saçıyor.

MEMLEKETTE SİYASETİN DÜŞTÜĞÜ DURUM

Memlekette kişisel siyaset, genel siyasete yansıdığından ve menfaate dayalı yapıldığından siyaset kirlenmekten, zan altında kalmaktan, yolsuzluktan, kayırmacılıktan kurtulamıyor. Hiç bir becerisi olmayanların zengin olduğu ender kurumlardan birisidir siyasi partiler! Onun için siyaset çok kirli bir müessese haline gelmiştir. Herkesin birbirine gebeliği var. Bizdeki siyaset, memleketi ileri götürmek değil koltuk sevdasıdır. Yeter ki koltuğu kaptırmasın iktidar olmuş olmamış önemli değil.

26.09.2021 (Veysel KARAYILAN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SOSYAL MEDYA

MARKALAR VE FUARLAR

SİYASET ÜZERİNE

GAZETECİLİK ÜZERİNE

SİYASET ADAY OLMAK İÇİN

SEÇİM HAVASINA GİRİYORUZ

BİNMİŞİZ ALAMETE

SİYASET ÜZERİNE

VATANDAŞIN KARŞISINA ÇIKMAK