Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Anka, otizme mavi ışık yaktı

Otizme dikkat çekmek için bütün dünyada “Mavi Işık Yak “sloganıyla düzenlenen kampanyaya Özel Gaziantep Anka Hastanesi de destek verdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2019 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 23:40
Kaynak: İHA
Anka, otizme mavi ışık yaktı

Hastanedeki doktor ve hemşireler gün boyu mavi önlüklerle çalışırken, hastanede görevli sağlık çalışanları da hastaneye gelenlere otizm ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıttı.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi, otizme dikkat çekmek için başlatılan "Mavi Işık Yak" kampanyasına destek verdi. Otizm Farkındalık Günü kapsamında otizme dikkat çekmek isteyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi doktor, hemşire ve sağlık çalışanları gün boyunca mavi önlüklerle çalıştı. Diğer yandan hastaneye tedavi için gelen hasta ve hasta yakınlarına otizm ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtan sağlık çalışanları, otizm ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Özel Gaziantep Anka Hastanesi olarak otizm hakkında farkındalık göstermek istediklerini dile getiren Özel Gaziantep Anka Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Çelik, otizmin doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olduğuna dikkat çekti. Görülme sıklığı tüm dünyada büyük bir hızla artan otizmde erken teşhisin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Çelik, “Erken teşhis için otizmin belirtilerinin bilinmesi ve otizmin farkında olunması bir hayli önemli. Takıntılı ve tekrarlayan davranışlarda bulunmak otizmin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Erken tanı ve doğru yöntemle otizmli çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, büyük ilerleme sağlanabilmekte. Hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir. Bu nedenle otizmin belirtilerinden birkaçı bir çocukta gözlemleniyorsa hemen bir psikiyatriste başvurmak erken tanı için büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.