Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BADEMCİK VE GENİZ ETİNE DİKKAT!

Özel MMT Amerikan Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Op. Dr. Âdem Baltacı, bademcik ve geniz etinin tedavisi hakkında bilgi vererek çocuklar için en uygun ameliyat döneminin sömestr tatili olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2020 13:38
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 12:42
Kaynak: İHA
BADEMCİK VE GENİZ ETİNE DİKKAT!

Çocuklarda bademcik ve geniz eti büyümesi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirten Opr. Dr. Âdem Baltacı, “Alerjik problemler, kalıtımsal nedenler ve pasif sigara içimi bu etkenlerden sadece bir kaçıdır. Bademcik ve geniz etinin büyük olması öncelikle burun solunumuna engel olmaktadır. Uzun süreli ağız solunumuna bağlı olarak çocukta yüz, diş, damak gelişim problemleri görülebilmektedir. Bu çocukların zaman içerisinde gelişimleri bozulmaktadır ve uzun, ince bir yüz ve yanaklarda basıklık görünümü ortaya çıkmaktadır. Üst kesici dişler ayrık hale gelerek dişlek bir görünüme yol açmaktadır. Alt çene ise yıllar içerisinde geride kalabilmektedir. Bu tipik yüz görünümü ‘geniz eti yüzü’ (adenoid face) olarak adlandırılmaktadır. Bazı çocuklarda ilerleyen yaşlarda diş ve damak gelişim problemlerine bağlı ortodontik tedaviler gerekebilmektedir” dedi.

HAFIZA PROBLEMİ VE ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE DİKKAT!

Bademcikler muayenede ağızdan bakılarak direkt görülebilmelerine rağmen geniz etini görmek için özel aletler veya radyolojik incelemelerin yapılması gerektiğini dile getiren Baltacı, “İleri derecede büyük bademcikler üzerinde zaman zaman gıda artıkları birikebilmekte, bu durum da ağız kokusuna yol açabilmektedir. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açmaktadır. Geçmeyen sinüzitlerde, orta kulakta tedaviye dirençli sıvı birikimleri bu yüzden ortaya çıkabilmektedir. Bademcik ve geniz eti büyümelerinde beynin yetersiz oksijenlenmesine bağlı olarak; çocuklarda hafıza problemleri, dikkat eksikliği, öğrenme güçlükleri ve konsantrasyon problemlerine de yol açmaktadır” diye konuştu.

EN UYGUN DÖNEM SÖMESTR TATİLİ

Son olarak bademcik ve geniz eti büyüme problemi yaşayan çocukların mutlaka takip altında tutulması gerektiğini belirterek sözlerini tamamlayan Özel MMT Amerikan Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Âdem Baltacı, “Çocuğun yaşam kalitesini düşürdüğü gözlemleniyorsa hastaneden yatış dahi gerektirmeyen modern cerrahi yöntemlerle bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir. Cerrahi yöntemler için ise en uygun dönem, özellikle çocukların okullarından geri kalmamaları adına sömestr tatili tercih edilmelidir” dedi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.