Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Göğüs hastalıkları uzmanından liselilere bilgilendirme

Medical Point Gaziantep Hastanesi öncülüğünde, Gaziantep’te bir Kolejde sigara bağımlılığının zararları ve bırakma yöntemleri anlatıldı

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 15:41
Kaynak: İHA
Göğüs hastalıkları uzmanından liselilere bilgilendirme

Düzenlenen etkinlikte Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin tarafından lise öğrencilerine sigara, elektronik sigaranın zararlarına ve bırakma yöntemlerine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi.

Dünyada her yıl 6 milyon insanın ölümüne yol neden olan ve son derece zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara hakkında açıklamada bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Çetin, sigara dumanında 7.000’den fazla kimyasal bulunduğuna ve bunların yüzlercesinin zehirli; 70’den fazlası ise doğrudan kanser yapıcı özellikte olduğunu belirterek, ‘’Sigara kullanımı akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser hastalığı ile doğrudan ilişkilidir. Sigara dumanından en hızlı ve en yoğun şekilde etkilenen organ şüphesiz ki akciğerlerdir. Solunan duman içerisinde bulunan zararlı kimyasallardan biri olan katran, akciğer dokusunda birikir ve zamanla dokularda harabiyete yol açar. Bunun sonucunda akciğer kapasitesi azalır, solunum yollarında daralma meydana gelir ve KOAH riski belirgin bir şekilde artar. Sigara kullanımı ve sigara dumanı maruziyeti kalp ve damar hastalıklarına yol açan önlenebilir faktörlerden biridir. Sigara içenlerde kalp krizi riski 10 kat artmaktadır. Sigara beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğundan unutkanlığa ve zamanla Demans ya da Alzheimer gibi hastalıklara; inme, felç gibi hayati problemlere neden olabilmektedir. Sigara bırakmada öncelik farmakolojik tedavi yöntemleri ve psikolojik destektir. Özel Değer Koleji yöneticilerine teşekkür eder, öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir yaşam dilerim’’ diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.