Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Medical Point’te misafirlere göz tansiyonu ölçümü yapıldı

Medical Point Gaziantep Hastanesi Dünya Glokom Haftasında Glokom (Göz Tansiyonu) hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile geçtiğimiz günlerde hastane girişinde kurulan stantta etkinlik gerçekleştirdi

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 16:28
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 18:12
Kaynak: İHA
Medical Point’te misafirlere göz tansiyonu ölçümü yapıldı

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde Glokom farkındalık standında hastalara broşürler dağıtıldı. Göz tansiyonları dikkatli bir şekilde ölçülen misafirlerin sorularını Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Ergen yanıtladı. Başhekim Yardımcısı Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin de yer aldığı etkinlikte, göz tansiyonu normal seviyenin üstünde çıkan hastalar ayrıca muayene edildi. Kurulan stant hastaneye gelen misafirler tarafından yoğun ilgi gördü.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Ergen Dünya Glokom Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “Glokom yada göz tansiyonu hastalığı; görme siniri etkileyen ve genellikle belirti vermeyen, sinsi ama tedavi edilmediğinde körlüğe neden olan ciddi bir hastalıktır. Hastalık hem erkek, hem de kadınlarda görülür. Toplumda sıklığı yaklaşık %3 tür. Ancak sıklığı 40 yaş civarı artmaktadır ve 70 yaş civarı her 10 hastadan birinde görülür. Bu nedenle 40 yaş üstü hastalarda yıllık göz muayenesi önerilir. Ancak kişide ilave bir göz hastalığı varsa veya ailede göz tansiyonu öyküsü varsa daha sık kontrol gerekir. Glokom bebek ve çocuklarda gözde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve gözünü açamama ve gözde büyümeye neden olur. Erişkin hastalarda ise göz etrafında hafif ağrı, ışık etrafında hale, halkalanma ve kamaşma gibi şikayetlere neden olmaktadır. Glokom görme sinirinde geri dönüşü olmayan sinir harabiyeti yapar. Yani glokoma bağlı hasarlanmış görme liflerini tekrar canlandırmak mümkün değil. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedavisi için düzenli göz muayene çok önemlidir. Tam göz muayenesi sonrası göz tansiyonu ölçümü ardından görme alanı ve sinir lifi analizi ile hastalığın tam tanısı konulur. Tedavide çoğu zaman ilaç tedavi yeterli olmaktadır. Ancak ilaç tedavisinin yetersiz olduğu hastalarda cerrahi tedavi öneriyoruz ’’dedi.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ise halk arasında “Göz Tansiyonu” olarak bilinen Glokom hastalığının, göz içi basıncının yükselmesiyle optik sinirin (görme siniri) görsel bilgileri beyne taşımak için gözü terk ettiği noktada oluşan hasara bağlı meydana geldiğini belirterek Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde bu tür etkinliklerle görme kaybına neden olabilen Glokom hastalığına dikkat çekmenin ve farkındalık oluşturmanın oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.