Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Meriç, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün kira zammını Meclis'e taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait mülklere yasal sınırın çok üzerinde kira artışı yapmasını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
CHP’li Meriç, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün kira zammını Meclis'e taşıdı

Türkiye’de yaşanan derin ekonomik buhranın yarattığı olumsuz etkilerin başında barınma sorununun geldiğini ifade eden CHP’li Meriç, “Ekonomik krizin derinleşmesi ve enflasyonun yükselmesi nedeniyle kira artışlarına %25’lik bir üst sınır getirildi. Ancak devletin koyduğu yasal sınıra en başta kamu kurumları uymuyor. Aralık ayı TEFE-TÜFE oranı %53,40 ve kira artış sınırı %25 olmasına rağmen Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü, mülkiyetinde olan kiralık işyerlerine 0, konutlara ise %200 zam yaptı. Ekonomik sıkıntılarla boğuşurken bir yandan da 6 Şubat deprem felaketlerini yaşayan Gazianteplilere bunu reva görmenin hiçbir hukuksal temeli yok. Bu yasa sadece vatandaş ev sahibini mi bağlıyor, ev sahibi devlet olunca bu yasa geçersiz mi oluyor?Dükkanını açamayan esnafın kirasına 0, depremin yaralarını sarmaya çalışan hemşerilerimize %200 kira artışı kabul edilemez. Bu konunun takipçisi olacağız, deprem bölgesindeki hemşerilerimizin mağduriyetini gidermek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Melih Meriç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

1. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetindeki bulunan kaç daire, konut, işyeri kiradadır?

2. Gaziantep’te Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde olup işyeri ve mesken olarak kiraya verilmiş bulunan taşınmazlara 2024 yılı için uygulanan kira artışı oranı ortalaması nedir? Bu oran neye göre belirlenmiştir?

3. Deprem bölgesi olan Gaziantep’te barınma krizinin derinleştiği bir zamanda Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü kiracısı olanlara yapılan 0, %200 kira zammını karşılayamayacak vatandaşlarımız tahliye mi edileceklerdir?

4. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde olup ihaleyle kiraya verilen taşınmazlara 2 yıl önce rayiç bedel üzerinden kira zammı yapılmış olmasına rağmen gerek konutlara gerekse iş yerlerine yasal üst sınırın kat be kat üstünde fahiş kira artışı yapılmasının gerekçesi nedir?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.