Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Öztürkmen: "Darbeci zihniyete karşı demokrasinin teminatıyız"

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2023 13:48
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 06:08
Kaynak: İHA
CHP’li Öztürkmen: "Darbeci zihniyete karşı demokrasinin teminatıyız"

12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümünde mesaj yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, “Halkın iradesini ve özgürlükleri hedef alan her türlü askeri ve sivil darbe girişimlerine karşı demokratik hukuk devleti mücadelemiz asla bitmeyecektir” dedi.

CHP’li Öztürkmen, kınama mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye demokrasi tarihine sürülmüş kara bir leke olan 12 Eylül askeri darbesinin insanlığa yaşattığı ağır sonuçlar aradan geçen 43 yıla rağmen acı izlerini taşımaya devam ediyor.

Yakın tarihin en karanlık dönemlerinden biri olan demokratik yapıyı ve hukuk düzenini hedef alan askeri veya sivil tüm darbelerin ve darbe rejimlerinin karşısındayız. 12 Eylül zihniyeti de 15 Temmuz zihniyeti de halkın iradesini gasp eden tüm rejimler de tarih huzurunda hesap vermeye mecburdur.

Halkın iradesini ve özgürlükleri hedef alan her türlü askeri ve sivil darbe girişimlerine karşı demokratik hukuk devleti mücadelemiz asla bitmeyecektir!

12 Eylül darbesinin korkunç bilançosu, darbecilerin yarattığı ağır tahribatın boyutlarını gözler önüne sermektedir.

Darbe yönetimi dönemindeki 'resmi rakamlara' göre:

650 bin kişi gözaltında alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 210 bin dava açıldı. Bu davalarda 230 bin kişi yargılandı. 7 bin idam kararı istenirken, 517 idam cezası verildi. 50 kişinin cezası infaz edildi. Yaşı 17 olan Erdal Eren, yaşı büyütülerek idam kararı verildi. Karar Yargıtay tarafından iki kere iptal edilmesine karşın Milli Güvenlik Konseyi kararı onayladı. Eren, 13 Aralık 1980’de infaz edildi.

98 bin 404 kişi örgüt üyesi suçuyla yargılandı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkartılırken, 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurt dışına gitmek zorunda kaldı. 23 bin 677 dernek kapatıldı. Siyasi partiler yasaklandı. Türk-İş dışındaki sendikaların faaliyeti yasaklandı, mal varlıklarına en konuldu. Sendikalaşma kaldırıldı, çalışanların kıdem tazminatı gibi kazanımları daraltıldı, ücretler ve sosyal haklar budandı, grev hakkı yasaklandı. Belediye başkanları görevden alındı, yerine sıkıyönetim atama yaptı”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.