Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP'li Öztürkmen’den öğrencilerin barınma sorunu için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, öğrencilerin barınma sorunu hakkında bir kanun teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 12:38
Kaynak: İHA
CHP'li Öztürkmen’den öğrencilerin barınma sorunu için kanun teklifi

Öztürkmen, “Öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik ilkelerinin temel gereklerindendir” dedi. 

CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde yakınlarını kaybeden veya evi hasar gören yükseköğretim öğrencileri başta olmak üzere açıkta kalan öğrencilerin kamu misafirlerine yerleştirilmesi amacıyla kanun teklifi verdi.

CHP’li Öztürkmen’in TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifin gerekçesinde, “Ülkemizde 3.5 milyona yakın öğrenci barınma sorununa ivedi bir çözüm beklerken, giderek derinleşen ekonomik krizin gölgesinde geçim mücadelesi veren aileler, imkanları elverdiği ölçüde özel yurtlara ya da fahiş kiralı evlere, ailesi yoksul olan öğrenciler ise tarikat yurtlarına mecbur bırakılmaktadır” denildi.

Söz konusu teklif Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun’da değişiklik öngörüyor. Buna göre, 2023-2024 öğretim yılında ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler arasında depremde 1. Derece yakınlarını kaybeden veya evi ağır hasar gören veya yıkılan yükseköğretim öğrencileri başta olmak üzere öğrenci sayısına bakılmaksızın açıkta kalan öğrenciler için il genelindeki kamu kurum ve kuruluşundaki misafirhaneler öğrencilere tahsis edilecek.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.