Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Darbe başarılı olsa Türkiye 4'e bölünecekti"

16 Nisan'da yapılacak olan referandum öncesi çalışmalarını yoğunlaştıran Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 15 Temmuz'da yapılan darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye'nin dört ayrı devlete bölüneceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2017 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 03:13
Kaynak: İHA
"Darbe başarılı olsa Türkiye 4'e bölünecekti"

ZAYIF HÜKÜMETLER OLMAYACAK

Peugeot Gaziantep Bayi Gazikent Otomotiv'i ziyaret eden Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, çalışanlarla sohbet etti ve neden "Evet" denilmesi gerektiğini anlattı. Erdoğan, ülkenin geçmişte çift başlılıktan çok çektiğini belirterek, "Her zaman Tayyip Erdoğan gibi toplumun yarısından fazlasının oyunu alan güçlü liderler çıkmayabilir. Yeni anayasa ile artık zayıf liderler ve hükümetler dönemi sona eriyor" dedi.

İKİ MADDE ÇOK ÖNEMLİ

Erdoğan, 18 maddeden oluşan anayasa değişikliğinin 2 maddesinin çok önemli olduğunu belirtti. Anayasa değişikliğinin önemini anlatan Erdoğan, "Elbette tüm maddeler önemlidir ama asıl iki madde çok önemli. Diğer maddeler, bunların tamamlayıcısı, müştemilatı pozisyonundadır. Bu iki önemli maddenin birincisi, yeni anayasa ile çift başlılık ortadan kalkacak. Cumhurbaşkanı ile başbakanın yetkisi birleştiriliyor. İkincisi de artık koalisyon olmayacak. Sistem buna göre dizayn ediliyor" diye konuştu.

15 Temmuz'da gerçekleşen hain darbe girişimi ve Türkiye üzerindeki senaryoları da açıklayan Milletvekili Erdoğan, darbe başarılı olsaydı Türkiye'nin dörde bölüneceğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

O HARİTAYI GÖRDÜM

"15 Temmuz'da darbe girişimi oldu. Tayyip Erdoğan gibi güçlü, halkın güvendiği bir lider olmasaydı bir lafıyla insanlar sokaklara inmezdi. Alanları doldurmazdı. Ne oldu? 80 Milyon, doğu batı herkes meydanlara indi, tankların üzerine tırnağıyla, eliyle gitti. 252 tane insanımız şehit düştü, 220 insanımız sakat kaldı. Darbeye karşı millet olarak direndik, kimse kaçmadı. Millet, darbe yaptırmayacağız dedi.

Çünkü darbe olunca ne olacağını biliyorlardı. Ne olacaktı? Senaryo hazırdı. İstanbul'a bir tane metropolitan şehir devleti kuracaklardı. Doğu ve Güneydoğu'ya biri Ermeni Devleti, diğeri Marksist Leninist bir Kürt Devleti kurulacaktı. Ege işgal edilecekti. İç Anadolu'da ise Türkiye devleti olacaktı. Bu haritayı yayınladılar. Hem de çekinmeden yayınladılar. Yayınlayan kim CIA'nın strateji kuruluşu. Bunların dertleri bizi Irak'a, Suriye'ye çevirmek. Ama etmeyeceğiz lafla olmaz. Bunu sağlama almamız gerek. Ancak güçlü liderlerle sağlama alırız."

ENERJİMİZİ BÜYÜMEYE HARCAYACAĞIZ

Çift başlı ve kriz üreten sistemin ülkeye çok şey kaybettirdiğine vurgu yapan Erdoğan, artık ülkedeki siyasi kavgaların ve koalisyon dönemlerinin biteceğini söyledi. Atatürk ile İnönü, Bayar ile Menderes, Özal ile Akbulut, Demirel ile Çiller ve Ecevit ile Sezer'in görev yaptıkları süre içerisinde anlaşamadığını ve ülkenin siyasi kavgalarla zaman kaybettiğini ifade eden Erdoğan, "Bu liderlerin hepsi birbirine küstü. Ülke siyasi kavgalarla kan kaybetti. Yarının Türkiye'si artık bu işlerle uğraşmasın. Enerjimizi büyümeye, güçlenmeye harcayalım. Yeni anayasa bunu sağlayacak" diye açıklamada bulundu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.