Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

FISTIK ÜRETİCİLERİ BİR AVUÇ FIRSATÇININ ELİNDE HEBA OLUYOR!

Fıstık üreminde dönem dönem yaşanan rekolte fazlalığı veya rekolte azlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmakaya, konuyu Meclise taşımaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2020 18:11
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 11:53
Kaynak: İHA
FISTIK ÜRETİCİLERİ BİR AVUÇ FIRSATÇININ ELİNDE HEBA OLUYOR!

Yılmazaya, “Geçen sene 55 liraya satılan fıstık bu sene 37 liradan üreticinin elinden alınmaya çalışılıyor. Eğer fıstıktaki üretim ve pazarlama süreci devlet tarafından kontrol atına alınmazsa, maalesef bu iş fırsatçılara kalıyor!” dedi.

“Devletin fıstık üretiminde yaşanan sürecin kontrolünü elinde bulundurarak gerekli adımları biran önce atması, üreticiyi ve tüketiciyi koruyacak argümanları hayata geçirmesi çok önemli” diyen Yılmazkaya’ “Eğer fıstıktaki üretim ve pazarlama süreci devlet tarafından kontrol atına alınmazsa, maalesef bu iş fırsatçılara kalıyor” ifadelerini kullandı.

FISTIK ÜRETİCİLERİNİN İSYANINI HÜKÜMET TARAFINDAN DUYAN YOK!

Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde halk arasında "yeşil altın" olarak nitelendirilen ve aynı zamanda da bölgenin yöresel lezzetlerinden olan Antep fıstığında fiyat tekeli hem üretici ve hem de tüketiciyi olumsuz etkiliyor.

Türkiye'nin iç piyasa, baklava ve çikolata üretimi ile ihracatta dahil yıllık Antep fıstığı ihtiyacının 120-130 bin ton olduğu gerçeğinden yola çıkarak bir düzenleme getirilmeli.

Stratejik öneme sahip olan Antep fıstığına alan bazlı destek verilmesi gerek. Rekoltenin yüksek olduğu yıllarda, bir müdahale kuruluşunun Antep fıstığını depolaması ve rekoltenin az olduğu yılda piyasaya arz etmesi gerek.

Antep fıstığı üretimine ilişkin yapılan rekolte çalışmalarında ortaya konulan sonuçların, reel rakamları tam olarak yansıtmaması, üreticinin fiyat politikasını etkiliyor.

Devlet sürecin kontrolünü elinde bulunduracak gerekli argümanları oluşturmazsa maalesef bu iş fırsatçılara kalıyor.

Gaziantep'in ve bölgenin önemli tarımsal ve endüstriyel ürünü olan Antep fıstığında bu yıl rekoltenin yüksek olmasını fırsata çevirmek isteyen stokçular fıstığı düşük alıp pahalıya satmak istiyor.

Bu kurulan düzen, bu işe emek veren üreticileri sömürmekten başka bir şey değil.

Hükümetin bu konuda düzenleyici politikaları biran önce hayata geçirmesi gerek…” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.