Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“GAZİANTEP’E DAHA ÇOK TEST GETİRİLMESİ LAZIM!”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan KAPLAN, TBMM Genel Kurul Görüşmelerinde Meclis kürsüsünde Gaziantep’in sorunlarını dile getirerek; Covid-19 ile birlikte Gaziantep’in hem ekonomik hem sağlık anlamında oldukça zor günler geçirdiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2020 18:14
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 05:14
Kaynak: İHA
“GAZİANTEP’E DAHA ÇOK TEST GETİRİLMESİ LAZIM!”

Meclis Kürsüsünde 5 dakikalık söz alan Kaplan’ın konuşması 5 dakikaya sığmayınca, ek süre isteyerek sözlerini tamamladı.

Milletvekili Kaplan, Covid-19 pandemisiyle birlikte 13 Mart’tan bu yana ekonomik, sağlık ve sosyal anlamda oldukça sıkıntılı bir süreçten geçildiğini dile getirerek; “Ne yazık ki yeni normalleşme ile birlikte vaka sayıları artmaya devam etmektedir. Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre İstanbul ve Ankara’dan sonra en yüksek vaka artışında Gaziantep gelmektedir. Vaka sayısında en hızlı artışın yaşandığı üçüncü ilimiz olan Gaziantep’te, virüs yayılma hızı kontrolden çıkmış durumdadır. Kovid-19 için ayrılan servis ve yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda. Acil servislerde bekletilen hastalar son çare olarak çevre illere sevk edilmektedir. Test sayıları yetersiz. Filyasyon yetersizdir” diye konuştu.

“PARA CEZASI KESMEK ÇÖZÜM DEĞİL, DAHA SOMUT TEDBİR VE ÖNLEM ALINMAK ZORUNDA!”

Sağlık Bakanlığı’nın Gaziantep’e daha fazla test ulaştırmasını ve filyasyonun daha düzenli ve sıklıkla yapılmasını Meclis Kürsüsünden talep eden Kaplan, vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü belirterek; “Sosyal mesafe kurallarına uyarak, temastan kaçınarak, maskesiz sokağa çıkmayarak; gerekmedikçe hastanelerin Acil servislerini işgal etmemek, raporlu ilaçlarınızı sağlık kuruluşlarına gitmeden, doğrudan eczanelerden reçetesiz almak ve tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Son bir hafta içerisinde 10 bin 965 kişiye 11 milyon civarında para cezası kesmenin çözüm olmadığı bu krizde, Gaziantep’in birçok alanda samimi ve yaptırımı yüksek olan uygulamalara ihtiyacı vardır. Daha ciddi tedbir ve önlemler alınmazsa tüm Gaziantep olarak bu virüsün bedelini çok ağır bir şekilde ödemek zorunda kalacağız” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN BİR AİLENİN; BAYRAMDA DAHİ FISTIK VE BAKLAVA YEMESİ HAYALDİR!”

Konuşmasının devamında Gaziantep’teki hayat pahalılığından söz eden Kaplan, Nohut dürümünün dahi yüzde yüz arttığına dikkat çekerek “Gastronomi, sanayi, turizm ve ticaret kenti ilimizin en büyük sorunlarından biri yeme, içme ve gıda fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır. Dar gelirli bir Gaziantep vatandaşı, ilinin meşhur olan hiçbir ürününe ulaşamamaktadır. Gaziantep’imizin en meşhur ve en ucuz olan Nohut dürümünün fiyatı dahi yüzde yüz artmıştır. Asgari ücretle geçinen bir ailenin; bayramda dahi fıstık ve baklava yemesi hayaldir” diye ifade etti.

“GAZİANTEP’İ BU PAHALILIKTAN KURTARALIM!”

Milletvekili Kaplan, Gaziantep’te kontrolsüz bir şekilde artan konut kiralarına da dikkat çekerek; şehir dışından gelen memurların, öğrencilerin ve hemşerilerinin yaşadıkları sorunları anlattı.

“Gaziantep’ye kiralar ülkemizdeki birçok ilden daha yüksek. Bu yüzden, ilimize dışardan gelen memurlar, öğrenciler ve askerler geçim sıkıntısı ve yaşam pahalılığından Gaziantep’e gelmek istememektedir. Çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı Karataş, Akkent, Yeditepe ve civar bölgelerde ev kiraları 1500 liranın üzerindedir. Dar gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı Çıksorut, Ünaldı, Perilikaya ve Göllüce mahallelerinde ise 1000 Liranın altında kiralık ev bulmak mümkün değildir. Buradan Hükümete, Belediyelere ve tüm yetkililere sesleniyorum: Gaziantep’imizi bu pahalılıktan kurtaralım. Vatandaşlarımız da; ilimize dışardan gelen işçi, emekli, memur, asker, polis ve öğrencilerimiz de rahat bir nefes alsın” dedi.

“GAZİANTEP DE ESNAFINDAN, SANAYİCİSİNE, ÇİFTÇİSİNDEN, ÖĞRENCİSİNE, EMEKLİSİNDEN, MEMURUNA KADAR HER KESİM VE HER SEKTÖR CİDDİ ANLAMDA EKONOMİK BUNALIM YAŞIYOR!”

Kaplan: “Esnafımız kan ağlıyor; aylardır kapalı olan iş yerlerinin kira ve faturaları altında ezilmiş, kepenk açamayacak durumda. Sanayicimiz kan ağlıyor; YEKDEM ücretlerinin altında ezilmiş durumda. Çiftçimiz kan ağlıyor; girdi maliyetleri almış başını gitmiş, mahsulünü topraktan kaldıramayacak durumda. Vatandaşımız kan ağlıyor; kirası, faturasını, kredisini ödeyemeyecek durumda. Geçim sıkıntısı nedeniyle boşanmalar arttı, icra dosyaları arttı, intiharlar arttı. Artık; memuru, emeklisi, öğrencisi, dar gelirli vatandaşı, EYT’lisi, işsizi geçim sıkıntısı yüzünden tükenmiş durumda” diye konuştu.

“ACİLEN FISTIK TABAN FİYATI BELİRLENMELİ, ÇİFTÇİLERİMİZ MAĞDUR EDİLMEMELİDİR!”

“GAZİANTEP’İMİZİN SORUNLARI İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Milletvekili Kaplan’a 5 dakika yetmeyince, Meclis Başkanvekili Akar’dan ek süre isteyerek konuşmasını şöyle bitirdi: “Ülke olarak büyük bir sınav verdiğimiz şu günlerde; pandemi ile birlikte yerli üretimin ne denli önemli olduğunu da görmüş olduk. Çiftçilerimizin üretime devam etmesi, alın terinin karşılığını alması ve mahsullerini tarlalarından kaldırması için tohum hibesi yetmez; mazot, ilaç, gübre desteği de verilmelidir. Fıstık hasadı zamanı yaklaşmakta ve henüz bir taban fiyatı belirlenmediği için çiftçilerimiz zor durumda kalmaktadır. Üreticinin elinden çıktıktan sonra fıstık fiyatı artmakta; kazanan üretici değil aracı olmaktadır. Acilen fıstık taban fiyatı belirlenmeli, çiftçilerimiz mağdur edilmemelidir. Çiftçilerimizin geriye dönük elektrik borçları ve sulama birliklerine olan borçları silinmelidir. Tarım Kredi Kooperatifleri ve kamu bankalarına olan borçları bir yıl faizsiz ertelenmeli ve çiftçilerimize faizsiz ve uzun vadeli kredi desteği verilmelidir. Esnafımıza nefes aldıracak bir ekonomik destek şart olmuştur. Yılsonuna kadar Kısa Çalışma Ödeneği devam etmelidir. SGK prim ve vergi ödemeleri de yılsonuna kadar faizsiz olarak ötelenmelidir. Sanayicilerimizin ödediği YEKDEM ücretleri de yılsonuna kadar ertelenmelidir. Gaziantep’imizin sorunları için mücadele etmeye devam edeceğim.”

 

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.