Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Gençleri kurtarın”

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2018 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 06:58
Kaynak: İHA
“Gençleri kurtarın”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, son yıllarda uyuşturucu madde kullanımı ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümleri sıkça yaşandığını, bir an evvel gerekli önlemlerin alınarak gençlerin bu durumdan kurtulması için adımların atılması gerektiğini söyledi.

Kaplan, “Uyuşturucu madde kullanım 10’lu yaşlara kadar düşerken, okul çevrelerinde dahi uyuşturucu maddelerin rahatlıkla satıldığı sıklıkla dile getirilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde bonzai kullanımı sonucu komaya giren gencin olay yerinde hayatını kaybettiği basına da yansıdı. Bir gün önce 'uyuşturucu bulundurmak' suçundan hükümlü olarak kaldığı açık cezaevinden izinli çıkan vatandaşımız, aşırı dozda uyuşturucu kullanması sonucu yaşamını yitirdi. Yine aynı gün aşırı dozda uyuşturucu kullandığı için 10 gündür yoğun bakımda yatan bir gencimiz yaşamını yitirdi” dedi.

AKP YETKİLİLERİNİN VİCDANLARINA SESLENİYORUM

“AKP yetkililerinin vicdanlarına sesleniyorum, gerekli tedbirler alınmazsa evlatlarımız yitip gitmeye devam edecek. Çok büyük bir felaket ile karşı karşıyayız. Çocuklarımız ve geleceğimiz tehdit altında, aileler feryat figan, çaresiz ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. İşsizlik, eğitim seviyesinin düşüklüğü, borçlanma, göç, şiddet uyuşturucu madde kullanımını tetikliyor. Son yıllarda bu faktörler hızla artmaktadır. 16 yıllık AKP Hükümeti’nde artan uyuşturucu madde kullanımı ve madde kullanımına bağlı olan ölümlerin önüne geçmek zorundasınız” diye açıklamalarda bulunan Kaplan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

 

BAKAN’A SORULAR

  • Türkiye’de uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yılın verileri nelerdir?
  • Gaziantep’te uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yılın verileri nelerdir?
  • Son beş yılda Gaziantep ve ilçelerinde hangi türde ve miktarda uyuşturucu ele geçirilmiştir?
  • Gaziantep ve ilçelerinde son beş yılda uyuşturucu madde kullanımının yaş kategorilerine göre dağılımı nedir?
  • Gaziantep ve ilçelerinde son beş yılda uyuşturucu madde kullananların medeni durumu, eğitim durumu, mesleki durumları ne şekildedir?
  • Son beş yılda Gaziantep il ve ilçelerinde, uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak gerçekleştiği tespit edilen ölüm ve yaralanma olaylarının yıllara göre sayısı ve dağılımı nedir?
  • Son beş yılda Gaziantep’te tedavi gören uyuşturucu madde bağımlısı kaç kişidir?
  • Gaziantep, uyuşturucu madde kullanımı ve suç işleme oranı konusunda Türkiye’de kaçıncı sıradadır?

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.