Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kaplan, Bebek ölümlerini meclise taşıdı

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep’te artan bebek ölümlerini TBMM gündemine taşıdı. Kaplan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplandırması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2019 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 19:15
Kaynak: İHA
Kaplan, Bebek ölümlerini meclise taşıdı

Kaplan, “Son günlerde kamuoyu ve basında da yer alan haberlerde de bebek ölüm artışlarının ne denli kaygı verici olduğunu görmekteyiz. Gaziantep’teki bebek ölüm artışları düşündürücü boyutta artmıştır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün, 2018 yılı ölüm istatistiklerine göre, bebek ölüm sayısı, 2017 yılında 12 bin 118 iken 2018 yılında 11 bin 629 oldu. Bin canlı doğum başına düşen bebek ölüm sayısını ifade eden bebek ölüm hızı, 2017 yılında binde 9,4 iken 2018 yılında binde 9,3 oldu. Diğer bir ifade ile 2018 yılında bin canlı doğum başına 9,3 bebek ölümü düştü. Bebek ölüm hızı illere göre incelendiğinde, 2018 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il binde 15,3 ile Gaziantep oldu. Bu yılda, bebek ölüm artışları artarak devam etmektedir. Artan bebek ölüm artışlarının nedenleri araştırılmalı, bu elim durum için biran önce Sağlık Bakanlığı gerekli önlemleri almalıdır” diye ifade etti.

BAKAN’A SORULAR:

  • Son 5 yılda, yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Gaziantep’te kaç bebek, kaç çocuk yaşamını yitirmiştir?
  • Son 5 yılda, yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle kaç bebek, kaç çocuk hastane virüsünden kaynaklanan enfeksiyon/hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiştir?
  • Gaziantep’te bebek ölümlerinin sebepleri nelerdir? Bu sebeplerle ilgili olarak ne gibi önlemler aldınız/alacaksınız?
  • Gaziantep’te bebek ölüm artışındaki nedenler Bakanlığınızca araştırılmış mıdır? Araştırıldıysa sebepleri nelerdir?
  • Türkiye’de kadın doğum hekimi başına düşen doğum sayısı kaçtır? Gaziantep’te kadın doğum hekimi başına düşen doğum sayısı kaçtır
  • Gaziantep özel ve devlet hastanelerinde toplam kaç ebe, kadın doğum uzmanı görev yapmaktadır?
  • Gaziantep’te görev yapan ebe ve kadın doğum uzmanları, artan göç ve nüfusa bağlı olarak yeterli midir? Yeterli değilse nasıl bir önlem ve tedbir almayı düşünüyorsunuz?

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.