Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kaplan’ın gündeminde GSS borçları var

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşların mağduriyeti ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2022 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 02:06
Kaynak: İHA
Kaplan’ın gündeminde GSS borçları var

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşların mağduriyeti ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak “Yüzbinlerce Genel Sağlık Sigortası primini, borçları faizle katlanmış vatandaşlarımız var. Ekonomik kriz ve işsizliğin gittikçe arttığı ülkemizde, sosyal devlet anlayışı gereği GSS prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşların borçlarının faizleri silindirip, taksitle yapılandırılmalı ve bu uygulama kaldırılmalıdır” dedi. 

Milletvekili Kaplan, “Saray İktidarı GSS prim borçları ile ilgili faizlerin silineceği müjdesini verdikten hemen sonra, asgari ücrete gelen zamla birlikte, Genel Sağlık Sigortası primi 195 TL’ye çıktı. Müjde diye duyurup, vatandaşlarımızın borcunu katlamaya devam ediyorlar! GSS prim ödemesi kabul edilemez. Bu konuda on yüzbinlerce vatandaşımız mağduriyet yaşıyor. İşsizlik ve ekonomik krizle boğuşan dar gelirli, işsiz vatandaşlarımıza bu prim ödemeleri büyük bir yüktür. Ekonomik kriz ve işsizliğin gittikçe arttığı ülkemizde, sosyal devlet anlayışı gereği GSS prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşların borçlarının faizleri silindirip, taksitle yapılandırılmalıdır.  Yüzbinlerce vatandaşımız GSS prim borcu ödeyemediği için sağlık hizmeti ve ilaç alamıyor.  İşsiz, güçsüz vatandaşlardan GSS primi almak akla, vicdana sığmayan bir uygulamadır. Konu ile ilgili acilen yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Sosyal devlet anlayışı gereği sağlık harcamaları genel bütçeden karşılanmalıdır.” diye ifade etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.