Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öde öde bitmiyor

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, TOKİ’den ev alan dar gelirli vatandaşın yaşadığı mağduriyetleri gündeme getirdi. Konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yaşanan mağduriyetlerin araştırılması için önerge verdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2020 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 08:03
Kaynak: İHA
Öde öde bitmiyor

TOKİ’den ev alacak olan dar gelirli vatandaşları uyaran Yılmazkaya, TOKİ yüzünden yüzbinlerce mağdur vatandaşın olduğunu ve bu mağduriyetlerin ne TOKİ tarafından nede AKP Hükümeti tarafından çözülmediğini dile getirdi.

Yılmazkaya, “TOKİ’nin son 10 yılda rant sağladığı iller sırasıyla 106 bin 297 konutla İstanbul, Ankara (56 bin 565), Van (21 bin 823), Konya (13 bin 876), Gaziantep (13 bin 835), Kocaeli (10 bin 890), Diyarbakır (9 bin 845), Kayseri (9 bin 825), Malatya (9 bin 231), Bursa (9 bin 213), Denizli (9 bin 166) ve Elazığ (9 bin 36) oldu”

“TOKİ’den ev alırken aman dikkatli olun! Eskiden vatandaşı kandıran müteahhittin eline düşen yanıyordu, şimdilerde TOKİ’nin eline düşen yanıyor” diyen CHP’li Vekil konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Taksitler ödenmesine rağmen anaparadan eksilme yok! Yılda iki deva her 6 ayda bir yapılan artışlardan dolayı vatandaşın ödediği bütün taksitler sanki hiç ödememiş gibi yerinde sayıyor. Üstüne üstlük borçlarda azalma yerine artış gerçekleşiyor” diyen CHP’li Vekil, “Bu sistem ile vatandaşı resmen soyan TOKİ, dar gelirli vatandaşı konut aldığına alacağına bin pişman ediyor” dedi.

“Dar gelirli vatandaşa konut sahibi yapacağız vaadiyle resmen tuzağa çeken TOKİ bu kurduğu sitemde vatandaşların bütün birikimlerini elinden alıyor ve yüzbinlerce Tokizede yaratıyor” diyen Yılmazkaya TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde şu ifadelere yer veriyor;

“10 Ekim 2019 tarihi itibari ile 850 bin 266 konut sayısına ulaşan ve son 10 yılda 540 bin 926 konut üreten TOKİ'den taksitle ev sahibi olan vatandaşlarımız ciddi mağduriyetler ve büyük sorunlar yaşamaktadır.”

TOKİ KONUTLARINDAKİ SİTE YÖNETİCİLERİ 15-20 BİN LİRA MAAŞ ALIYOR!

Yılmazkaya, “Halen 83 bin konut inşaatına devam eden TOKİ yüzünden yüzbinlerce mağdur vatandaşın olduğu, bu mağduriyetlerin ne TOKİ tarafından nede AKP Hükümeti tarafından çözülmediği görülmektedir. Ekonomik krizin de etkisiyle ödemelerde büyük güçlük yaşanması, TOKİ'den konut alan yurttaşlarımızın mağduriyetlerine neden olmaktadır. TOKİ konutlarının altyapılarının bitmeden teslim edildiği, konut maliyetlerinin, çevre düzenlemelerinin ve sosyal donatı alanlarının inşası gerekçe gösterilerek ödemlerin gereğinden fazla yükseltildiği, konut teslimlerinden sonra site yönetimlerinin baskı ile ele geçirilerek vatandaşlarımızdan yüksek miktarda aidat alındığı, bu yolla haksız kazanç elde edildiği bilinmesine rağmen bu mağduriyetlerin çözülmesiyle ilgili gerekli adımlar atılmamaktadır. En ufak bir tereddüt göstermeden Devlete güvenip TOKİ ile sözleşme yapmakta olan vatandaş, sözleşmenin ağır hükümleri altında ezilmektedir. TOKİ’nin kendi personelinden atadığı site yöneticilerine verilen 15-20 bin liralık maaşlar TOKİ’den ev alan vatandaşın sırtına yüklenmektedir.”

İŞÇİLİK KÖTÜ MALZEME KÖTÜ

CHP’li Vekil; “İşçiliğin çok kötü olduğu, kullanılan malzemenin çok kalitesiz olduğu TOKİ konutlarında vatandaşa çıkarılan ekstra masrafların yanı sıra bu sistemle ev alan kişiler her ay taksitlerini düzenli ödemesine rağmen borcunun artmasından ötürü büyük mağduriyetler yaşamakta, ama ne hükümet tarafından nede TOKİ yönetimi tarafından bu yaşanan sorunlar dikkate alınmaktadır.”

TOKİ’NİN ELİNE DÜŞEN YANIYOR!

Yılmazkaya; “Vatandaşın taksitlerini ödemesine rağmen anaparadan eksilme olmayan bu sistemde TOKİ tarafından yılda iki defa her 6 ayda bir yapılan artışlardan dolayı vatandaşın ödediği bütün taksitler sanki hiç ödememiş gibi yerinde sayıyor. Üstüne üstlük borçlarda azalma yerine artış gerçekleşiyor. Bu sistem ile vatandaşı resmen soyan TOKİ, dar gelirli vatandaşı konut aldığına alacağına bin pişman ediyor. Eskiden tefecinin eline düşen yanıyordu şimdilerde TOKİ’nin eline düşen yanıyor. Dar gelirli vatandaşı konut sahibi yapacağız vaadiyle resmen tuzağa çeken TOKİ bu kurduğu sitemde vatandaşların bütün birikimlerini elinden alarak yüzbinlerce TOKİ Zede yaratıyor. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişileri bu söylemle ev almaya teşvik eden TOKİ kendisine büyük rant sağladığı gibi vatandaşlar tarafından da sık sık "bitmeyen borçlar" yüzünden de eleştirilere maruz kalıyor.”

İŞ YAPAN MÜTEAHHİTLE ESNAF BATIYOR!

“Bir yandan dar gelirli vatandaşı mağdur eden TOKİ diğer yandan ihaleyi alan firmaları da batırmaktadır. Firmaların ödemelerinde aksamalar olması, piyasa içerisinde yer alan diğer sektörlerin de olumsuz etkilemekte bu durumda bulundukları bölgelerdeki ekonomilerinde zincirleme iflaslara sürüklemektedir.”

TOKİ FAİZDEN DAHA YÜKSEK KAR ELDE EDİYOR

“Kamu yararı gözetilerek dar gelirli vatandaşa konut yapmak için kurulmuş olan TOKİ’nin her yıl milyarlarca lira kar elde etmesinin altında konut sattığı vatandaştan tahsil ettiği fazla para ile sözleşme bedelinden daha yüksek ücretler tahsil etmesidir. TOKİ her 6 ayda bir yapılan borç güncellemeleri nedeniyle faiz almadığını iddia etsede faizden daha yüksek kar elde etmektedir.”

EN ÇOK KAR ELDE EDEN KURULUŞ TOKİ

“Asıl merak edilen konu; bu TOKİ dar gelirliyi ev sahibi yapmak için mi kuruldu, yoksa dar gelirlinin elinde avucunda ne var ne yok hepsini almak için mi kuruldu? Kamu yararına olan bir kuruluş nasıl her sene bu kadar yüksek oranlarda kar elde ediyor anlamış değilim. Bu sorunun cevabını Cumhurbaşkanı ve TOKİ Başkanı vermelidir.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.