Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“SINAV ÜCRETLERİ VE MERKEZİ ATAMA İŞ BAŞVURU ÜCRETLERİ KALDIRILMALI”

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, ÖSYM sınav ve iş başvuru ücretlerinin kaldırılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2020 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2023 12:04
Kaynak: İHA
“SINAV ÜCRETLERİ VE MERKEZİ ATAMA İŞ BAŞVURU ÜCRETLERİ KALDIRILMALI”

Kaplan, hazırladığı kanun teklifinde ÖSYM’nin 2018 faaliyet raporuna da dikkat çekerek sınav ücretlerinin adaletsiz ve yüksek olmasının binlerce kişiyi mağdur ettiğini ifade etti.

Kaplan’ın ÖSYM sınav ücretlerinin ve Merkez Atama ile yapılan başvuru ücretlerinin kaldırılması ile ilgili verdiği kanun teklifinin gerekçesi:

“ÖSYM, bir kısmı kurum sınavı olmak üzere yaklaşık 50 merkezi sınav yapmaktadır. Sınav ücretleri ise 50 ila 500 TL arasında değişmektedir. Sınav ücretlerinin sınavların hazırlanma maliyetine göre belirlendiği ve sınavlardan kar elde edilmediği belirtilse de, ÖSYM’nin 2018 yılı faaliyet raporuna göre, kurumun yıl içinde yapılan altı sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde etmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayında ise ÖSYM’nin gideri 241,8 milyon TL olurken yapılan sınavlardan elde edilen geliri 403 milyon 605 bin TL olmuştur.

Sınav ücretlerinin adaletsiz ve yüksek olması on binlerce kişiyi mağdur etmektedir. Ekonomik yetersizlik nedeniyle kişiler sınav giriş ücretlerini karşılayamamaktadır. Bunun yanı sıra KPSS Merkez Atama ile işe yerleşmek isteyenler de her bir başvuru için 20 TL ücret ödemektedir. Zaten işsiz olan, ekonomik geliri olmayan kişilere bu ücretlerin ödetilmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Ayrıca Anayasa’nın 42. Maddesiyle düzenlenen “Eğitim ve öğrenim hakkı” hükmünü ihlal etmektedir. Söz konusu hükümde kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mağdur edilemeyeceği belirtilerek, devlete eğitim ve öğrenim hakkını ekonomik nedenlerle tamamlayamayan kişilerin bu haklarını kullanmaları için gerekli tedbirleri alması ödevi verilmektedir.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.