Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TAŞDOĞAN İSTEDİ, BAKANLIK OLUR DEDİ

MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Ali Muhittin Taşdoğan'ın, Nadir hastalıklara yakalanmış hastaların ve ailelerinin çektiği sıkıntıları TBMM’de gündeme taşıması olumlu sonuç verdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2020 12:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 08:02
Kaynak: İHA
TAŞDOĞAN İSTEDİ, BAKANLIK OLUR DEDİ

Nadir Hastalıklara ve Hasta yakınlarına dikkat çekmek için TBMM'de büyük uğraş sağlayan, MHP Gaziantep Milletvekili Taşdoğan’ın önerisi gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Meclis Kürsüsünde dile getirdiği nadir hastalıkların Türkiye bütçesine yükü ve bunun yanı sıra hasta ve hasta yakınlarının çektiği sıkıntılar nedeniyle Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak daire başkanlığına ihtiyaç olduğunu dile getiren Taşdoğan’ın talebi karşılıksız kalmadı.

Sağlık Komisyonu üyesi ve tıp doktoru olan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, aynı zamanda üyesi olduğu Meclis Araştırması Komisyonunun, Türkiye'de nadir görülen yaklaşık olarak 7 milyon civarında hastanın olduğu hastalıklarla ilgili de bir araştırma komisyonu olduğuna da değinmişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞINI KURDU

Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili harekete geçerek Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı'nı kurarak faaliyete başlattı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ise nüfusun %8'ini etkileyen, 7 Bin çeşit olduğu tahmin edilen nadir hastalıkların, hasta ve hasta yakınlarına büyük mağduriyetler yaşattığını hatırlatarak, Ülke ekonomisine de yaklaşık olarak yıllık 2 milyar TL dışa bağımlı bir bütçe yükü getirmekte olduğunu dile getirdi.

Nadir hastalıklara yakalanmış hastaların; tanı, tedavi yöntemleri ve ilaca erişim takiplerinin yapılabilmesi, işlemlerin ivedi şekilde sonuçlandırılması için öneride bulundukları vurgulayan Taşdoğan, "Bizim önerimizle, Sağlık Bakanlığımız çatısı altında ve diğer bakanlıklarla işbirliği ve uyum içinde çalışacak, Daire Başkanlığının kurulması, önemli bir ihtiyaç giderildi. Çalışmalarımızın neticelenmesinden dolayı da memnuniyet duymaktayız. Bu sebeple Sağlık Bakanlığımıza ve daire bakanlığımızın kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.