Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’de rejim değişmiyor, Hükümet sistemi değişiyor

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, 16 Nisan’da yapılacak referandumda rejim değişikliğinin değil hükümet sisteminin oylanacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2017 15:08
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 15:54
Kaynak: İHA
Türkiye’de rejim değişmiyor, Hükümet sistemi değişiyor

Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye’de rejim değişmiyor. Hükümet sistemi değişiyor” dedi.

 

EN KAPSAMLI DEĞİŞİKLİK

Güncel Gazetesi’ni ziyaret eden Milletvekili Canan Candemir Çelik, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda neden “Evet” denilmesi ile ilgili soruları yanıtladı. Yeni anayasa ile birlikte Türkiye’nin büyümesinin, güçlenmesinin önündeki her türlü engellerin kalkacağını belirten Milletvekili Canan Candemir Çelik, “İlk defa sivil bir anayasa değişikliğini, bu kadar kapsamlı bir anayasa değişikliğini yapıyoruz. Bu yapısal değişikliği sağlarsak önümüzdeki bürokratik engelleri aşmak için çok önemli bir mesafe kat etmiş olacağız. Bürokrasiyi ortadan kaldıracağız, vatandaşın hizmeti ayağına çok daha hızlı bir şekilde götüreceğiz. Çift başlılığı ortadan kaldıracağız. Bunlar sadece söylemlerde değil uygulamada insanımıza direk hizmet olarak her alanda ulaşacak şeyler. 14 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde parlamenter sistemle biz yapılabilecek hizmetleri vatandaşlarımıza en üst seviyede ulaştırmaya çalıştık ama bütün bunları yaparken bir diğer taraftan darbelerle uğraştık, e-bildirgelerle, kapatma davaları vesayetlerle uğraştık. Artık darbeler ve vesayet dönemi bitiyor” diye konuştu.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Rejim değişikliği ile ilgili tartışmalara da değinen Milletvekili Candemir Çelik, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında rejimini belirlemiştir ve Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu madde değiştirilemez. Değiştirilmesi dahi teklif edilemez. En büyük teminatı da AK Parti’dir. Ayrıca biz tek devlet, tek millet,  tek bayrak, tek vatan konusunda bizim kırmızı çizgilerimiz vardır. Bu konuda en ufak bir taviz vermemiz söz konusu değildir. 18 madde içerisinde MHP ile birlikte bizim yapmak istediğimiz hükümet etme sisteminde bir değişiklik yapıyoruz. Yani bir yönetim şekli değişikliğidir bu. Yani insanların ayağına hizmeti götürme şeklidir. Yani bir yapılanma değişikliği şeklidir. Neden bu değişikliğe gidiyoruz? 94 yıllık Cumhuriyet tarihimizde bugün biz 65. Hükümetimizin zamanındayız. Neden 95 yılda 65 hükümet? Ortalama 1 yıl 4 ayda bir hükümet kurmuşuz. Bu da gösteriyor ki parlamenter sistem çerçevesinde Türkiye’ye hizmet yapılabilmesi sürekli bir yönetim krizine dönüştürülerek geri dönüşü sağlanmış. Bu sistemde bir problem olduğunu millet olarak biz 94 yıldır yaşıyoruz. Yaşamış olduğumuz bu tecrübeleri Anayasa değişikliklerine yansıtmak istiyoruz. Milletimizin kararlı duruşu ile bu süreyi tamamlayacağız.”

SANKİ DÜNYANIN ANAYASASI DEĞİŞECEK

Neredeyse tüm dünyanın Türkiye’deki anayasa değişikliği ile ilgilendiğini, taraf olduğunu hatırlatan Milletvekili Candemir Çelik, milletin 16 Nisan’da en doğru kararı vereceğini ifade etti.

Çelik, “16 Nisan’da Türkiye’nin anayasasında bir değişiklik yapacağız ama tabloya bakıldığında adeta Avrupa’daki, dünyadaki yansımaları sanki Türkiye’nin değil de dünyanın anayasasını değiştiriyoruz. Böyle bir algı var. Herkes işin içerisinde. Herkesin bu denli işin içerisinde olması da durumun ne kadar önemli ve ciddi olduğunu gösteriyor” şeklinde açıklamada bulundu.

ZOR BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ

Türkiye’nin coğrafi ve stratejik olarak çok önemli bir yerde olduğunu da söyleyen Milletvekili Canan Candemir Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Coğrafya kaderinizdir diye bir söz vardır. Bu tam da Türkiye için söylenmiştir aslında. Çok hareketli, herkesin gözünün üzerinde olduğu, çok hassas bir şekilde takip ettiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyanın ihtiyacı olan güven ve istikrar. Bölgedeki söz söyleme gücümüzün çok daha artması, dünyada söz sahibi söyleyebilen bir ülke olabilmemiz için istikrar ve güvene ihtiyacımız var. Parlamenter sistemde istikrar olmadığını 7 Haziran’da da gördük. 7 Haziran’da meclise 4 siyasi parti girdi ve hiçbir parti tek başına hükümet kurma çoğunluğunu elde edemedi. Bunun sonucunda 5 aylık süreçte hangi parti hangi parti ile görüşecek gündemini yaşadık. Bu sürecin getirmiş olduğu sıkıntıları bütün Türkiye yaşadı. Bölgemizde yönetim krizlerinin olmadığı ve karar alma mekanizmasının çok daha hızlı, güçlü ve denetimli bir şekilde hareket edebildiği bir sisteme ihtiyacımız var. Bunun adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi.

PARTİ DEĞİL ÜLKE MESELESİ

Bu bir parti meselesi değildir, bu bir ideoloji meselesi değildir, bu bir memleket meselesidir. Biz burada yönetim sistemi değişikliği ile ilgili bir yapı oluşturuyoruz. Bu anayasa değişikliği ne AK Parti içindir, ne MHP içindir, ne Recep Tayyip Erdoğan içindir, ne de Devlet Bahçeli içindir. Sonuçta seçimle gelinen, seçimle gidilen, süresi belli olan, vatandaştan yüzde 50 oy almak zorunda olunan bir seçim süreci. Buradaki amacımız ülkemizdeki istikrar ve güven ortamını sağlamak. Bu coğrafyada istikrar ve güvene Türkiye’nin çok ihtiyacı vardır. Milletimiz en doğru kararı 16 Nisan’da verecek.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.