Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yılmazkaya, “Covid ölümleri arttı!”

Haber Giriş Tarihi: 05.01.2023 14:58
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 12:18
Kaynak: İHA
Yılmazkaya, “Covid ölümleri arttı!”

Sağlık Bakanlığının korona önlemlerini askıya almasıyla birlikte son dönemlerde artış gösteren covid vakaları ve diğer viral enfeksiyon hastalıklardan dolayı hastanelerin acil ve yoğun bakımlarının hınca hınç dolduğunu söyleyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı. 

Pandemiyle birlikte ülke genelindeki ölüm verilerinin ve ölüm nedenlerinin yayınlanmadığına dikkat çeken Yılmazkaya, “Türkiye çapında tüm ölümlerin ve nedenlerinin girildiği; Sağlık Bakanlığı, nüfus idaresi ve TÜİK’in birlikte kullandığı bir sistem var. Ama son yıllarda hiçbir kurum açıklamıyor. Maalesef devlet kurumları tarafından yurttaşlarımızın, covid gibi kanser gibi ölüm nedenleri ve ölüm sayıları kamuoyundan gizlenmektedir. Pandemi sürecinde ulusal düzeyde ölüm verisi olmayan ülkeler kategorisindeyiz. Bu veriler kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklanmalı, bilim insanları başta olmak üzere herkes bu verileri görmeli” ifadelerini kullandı.

Hastanelerin acil ve yoğun bakımlarının dolduğunu belirten Yılmazkaya, “Mevsimsel özelliklerden dolayı, grip ve diğer viral enfeksiyon hastalıklardaki artışla birlikte asıl vaka artışlarının olası yeni varyantların da ortaya çıkışı kış aylarında yaşandığı gerçeğini dikkate alarak Sağlık Bakanlığının buna yönelik önlem ve tedavilere ağırlık vermesi gerekmektedir” dedi.

 “Bugün hastanelerin acil servisleri dolmuş durumda; insanlarımıza yazık oluyor, basit nedenlerle kayıplar artmış. 24 belediyenin ölüm verilerine bakıldığında önceki yıllara göre günlük 232 fazladan ölüm yaşanmaktadır” diyen Yılmazkaya,  “Ölümlerde yüzde 20 artış olduğunu dile getiren TTB'nin uyarıları da maalesef dikkate alınmamaktadır” ifadelerini kullandı.

TEDAVİLERDEKİ BOŞLUKLAR İNSANLARIN GEREKSİZ YERE ÖLMESİNE SEBEP OLUYOR!

Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Sağlık Bakanlığını uyaran Yılmazkaya yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Maalesef, pandemi öncesine göre fazladan ölümler yeniden yükselişte. Ölümlerde yüzde 20 artış olduğunu dile getiren TTB'nin uyarıları dikkate alınmıyor. TÜİK pandemiyle birlikte her yıl yayınladığı ölüm istatistiklerini iki yıldır açıklamıyor ve de açıklanmayınca gerçek ölüm sayılarının yanı sıra en fazla ölümün hangi ilde olduğu, ölüm nedenleri ve yaş grupları da bilinmiyor. Önlemlerdeki boşluklar özetle sağlık çalışanları ve yaşlıların ciddi hastalık ve ölüm riski altında olduğu anlamına geliyor. Tedavideki boşluklar insanların gereksiz yere ölmesine sebep oluyor. Sağlık sistemindeki boşluklar ise Covid-19, grip ve diğer hastalıklardaki artışla baş edilmemesine sebep oluyor. Bugün hastanelerin acil servisleri dolmuş durumda; insanlarımıza yazık oluyor, basit nedenlerle kayıplar artmış. 24 belediyenin ölüm verilerine bakıldığında, önceki yıllara göre günlük 232 fazladan ölüm olduğu ortaya çıkmıştır. Hem Milletvekili olarak hem de bir hekim olarak, Sağlık Bakanlığının ölüm oranlarındaki artışla ilgili kamuoyunu bir an önce aydınlatmasını ve çözümü üretmesini bekliyoruz.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.