Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yılmazkaya ilaç sıkıntısına değindi

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2022 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 19:03
Kaynak: İHA
Yılmazkaya ilaç sıkıntısına değindi

“Hasta katılım payı, muayene ücreti, ilaç fiyat farkı gibi kalemleri reçetelerden tahsil edilmektedir” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, İlaç sektöründe maliyetlerden kaynaklı yaşanan fiyat artışlarını vatandaşın sırtına yükleyen Sağlık Bakanlığını eleştirdi.

Son dönemlerde ilaç piyasasındaki krize dikkat çeken Yılmazkaya, “İlaç üretiminde yüzde 90 maliyeti olan hammadde de yaşanan yüksek artış bu sektördeki mevcut fiyat istikrarını bozduğu gibi girdi maliyetlerini 4 katına çıkarmıştır” dedi.

“Pandemi ile birlikte büyük bir çıkmaza girmiş olan ilaç sektöründe kriz kapıda” diyen Yılmazkaya, Birçok ilacın piyasada bulunamadığını, artan maliyetler nedeniyle ilaç firmalarının üretim yapmadığını ve az sayıda ilaç üretildiğine dikkat çekti.

İLAÇLARIN YÜZDE 70'İNE VATANDAŞ CEBİNDEN FARK ÖDÜYOR!

“Sağlık sistemindeki kriz derinleşerek büyümeye devam ediyor” diyen Yılmazkaya, “Sağlık Bakanı’nın söyledikleri gerçeği yansıtmıyor. İlaçların yüzde 70'ine vatandaş cebinden fark ödüyor. Pandemi ile birlikte büyük bir çıkmaza girmiş olan ilaç üreticileri ve eczacılar ekonomik olarak büyük sıkıntılar içinde” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Yılmazkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Üretim maliyetleri, hammadde ve elektrik artışlarıyla birlikte ambalaj konularında üreticiler büyük sorunlar yaşamaktadır. İlaç üretiminde yüzde 90 maliyeti olan hammadde de yaşanan yüksek artış mevcut fiyat istikrarını bozmuş, girdi maliyetlerini 4 katına çıkarmıştır.

Ekonomideki istikrasızlık nedeniyle hammadde arzında vadeli işlemlerin kapatılarak tamamıyla nakde dönülmüş olması, ilaç sektöründeki maliyet hesaplarını alt üst etmiş durumda.

Ekonomik istikrarsızlığın yanı sıra birde bunlara ambalaj sektöründeki 300’lük yükseliş, elektrik zamları, işçi maliyetlerindeki artış ilaç üretimindeki maliyetlerin geldiği aşamayı tölare edilebilir değildir” dedi.

HAMMADDE 2000 DOLARDAN 25000 DOLARA ÇIKTI!

Yılmazkaya, “Dünyadaki birçok üretici gibi Türk firmaları da hammaddeyi Çin ve Hindistan’dan temin etmektedir.

Ham maddesi 2000 dolar olan konteyner fiyatları şu an 25.000 dolar civarlarına çıkmış durumda. Maliyet hesapları, imalat ve satışların zararına olması nedeniyle çoğu üretici firma birçok ilacı üretememektedir.  Bu şekilde devam ederse birçok ilacın üretimi yapılmayacak ve eczanelerde bulunamayacaktır. Bu zincirin en önemli parçalarından olan eczacılar ise ilaçları maliyetine vermektedir.

Bölge ziyaretlerimizde eczacılar odasının ve eczacıların; “Eczacılık mesleği, ekonomik tehdit altında, ilaç yokluğu ise artık rutin haline geldi. Büyük ekonomik dar boğazın içindeyiz.” feryadını Hükümetin duyması gerek. Hastaların ilaç sıkıntısı çekmemesi ve olası mağduriyetlerin yaşamaması adına biran önce ilaç sektöründe gerekli iyileştirmelerin yapılması şart” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.