1 Aralık 2023 Cuma
MERİÇ’TEN SAĞLIKTAKİ ATAMAYA SERT TEPKİ

MERİÇ’TEN SAĞLIKTAKİ ATAMAYA SERT TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nde yaşanan atama krizini tüm yönleriyle ele alarak sert bir dille eleştirdi.

Meriç, “Mevcut sağlık müdürünün hiçbir gerekçe gösterilmeden alınmasının yanı sıra, Kahramanmaraş’ın kabul etmediği bir ismin Gaziantep gibi bir metropole emrivaki gönderilmesi bu kentte yapılabilecek en büyük hakarettir” dedi. 

“GAZİANTEP EMRİVAKİ SEVMEZ”

Sağlık Bakanlığının Gaziantep’e bakış açışını gösteren atamanın siyaset üstü bir konu olduğunu dile getiren Milletvekili Meriç, ‘’Öncelikle mevcut müdürün hangi gerekçe ile görevden alındığı kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bir bürokratı töhmet altında bırakmak insani ve vicdani değildir. Diğer yandan Kahramanmaraş’ta bir gün dahi görev yapmayan oradaki yöneticilerin kabul etmediği başka bir ismin Gaziantep gibi sağlık sorunları yığılmış bir kentte atamak anlaşılır bir durum değildir. Kurtuluş mücadelesinin meşalesini yakmış, ülke ekonomisinde lokomotif olan Gaziantep, emrivaki sevmez. Sağlık bakanlığı görevden alma ve atamaya ilişkin kamuoyunun aydınlatmalıdır. Kahramanmaraş emir almıyorsa Gaziantep hiç almamalıdır.’’ İfadelerini kullandı.

“BAKANLIK ÖNCE SORULARIMIZA YANIT VERSİN”

Gaziantep’in sağlık alanındaki sorunlarının giderek arttığı bir dönemde gündemi atama krizinin meşgul etmesinin bu sorunlara prim verdiğine dikkat çeken Meriç, ‘’Sağlık bakanlığı önce bu sorularımızı yanıtlamalıdır. Gaziantep’te hasta başına düşen uzman hekim, sağlık çalışanı, yatak sayısı nedir? Bu verilerde Türkiye ortalaması nedir? 2023 yılı ağustos ayına kadar Gaziantep’te Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Alo 182 üzerinden talep edilen randevu sayısı nedir? Verilen randevunun ortalama süresi nedir? Gaziantep’te en çok hangi branşta hekim ve sağlık çalışanı açığı vardır? Bu açığı giderilmesi için planlanan çalışma nedir? Gaziantep Şehir Hastanesinin açılışı ve hizmete girme tarihi neden sürekli ötelenmektedir? Gaziantep Şehir Hastanesi tam teşekküllü olarak ne zaman hizmete girecektir? Son sorum ise, il müdürü neden görevden alındı? Bakanlık Kahramanmaraş’a söz geçiremedi de mi, o isim Gaziantep’e atandı?’’ ifadelerini kullandı.

21.09.2023 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz