29 Eylül 2022 Perşembe
DÖNÜŞTÜRMÜYOR, YIKIYORLAR…

DÖNÜŞTÜRMÜYOR, YIKIYORLAR…

Ak Partili belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmalarını yanlış anladığını, yanlış uyguladığını belirten CHP İl Başkanı Melih Meriç, 31 Mart’tan sonra bu yanlışları birer birer düzelteceklerini söyledi.

Ak Partili belediyelerin kentsel dönüşümden anladığının yıkmak olduğunu belirten CHP İl Başkanı Melih Meriç, “ Ne yazık ki kentsel dönüşüm Ak Parti belediyeleri için rant aracı haline gelmiş. Dönüşümden anladıkları sadece yıkmak. Bizler belediyeleri devraldığımızda bu ciddi sıkıntıyı çözeceğiz.”dedi.

Ak Partili belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmalarını yanlış anladığını, yanlış uyguladığını belirten CHP İl Başkanı Melih Meriç, 31 Mart’tan sonra bu yanlışları birer birer düzelteceklerini söyledi.

Ak Parti belediyelerinin kentsel dönüşümden sadece yıkımı anladıklarını ileri süren Meriç, “ Eski binalar yıkılıp, insanlar alıştıkları yaşam şartlarından uzaklaştırılıyor. Yüksek binalı sitelerde yaşamaya zorlanıyorlar. Alışagelmiş kültüre, yaşam şekline uygun olmayan bir ortam, insanlara diretiliyor. Bunun sonucunda da huzursuz bir toplum karşımıza çıkıyor. Bu huzursuz ortamda yetişen, mutsuz çocuklar katılıyor hayata. ”dedi.

GAZİANTEP’İN FARKLI BİR YAŞAM TARZI VAR

Gaziantep’te de ciddi hatalar yapıldığını belirten Meriç, “ Gaziantep’in kendine özgü mimarisi var, kendine özgü yaşam tarzı var. Gaziantepli salça yapar. Gaziantepli kışa kurutmalık hazırlar. Gaziantepli kadınlar evlerin önünde fıstık kırarak, aile bütçesine katkı sağlarlar. Bunlar göz ardı edilerek, yüksek binalı dairelerde yaşamaya zorlamak, Gazianteplinin yaşam tarzını bozmaktır. 60-70 metrekare alanda 2 katlı bina yapmış, altında dükkanı bulunan, üstteki evde oğlu oturan bir ailenin elinden bu imkanı alıyor ve bir daireye hapsediyorsunuz. Bu insanların yaşam şekline müdahaledir, zorlamadır.” şeklinde konuştu.

PARÇA PARÇA DÖNÜŞÜM OLMAZ

Kentsel dönüşüm çalışmalarında yapısal yanlışların da yapıldığını belirten Meriç, “ Öncelikle bir şehirde parça parça dönüşüm yapılmaz. Şimdi bakıyoruz, her belediye kendine göre kentsel dönüşüm planlaması yapıyor. O zaman da bütünsel bir dönüşümden bahsetmek mümkün olmuyor. Gaziantep’te de aynı yanlış yapıldı. Biz belediyeleri devraldığımızda bu yanlışları düzeltmekle işe başlayacağız. Şehrin bir bütün olarak kentsel dönüşüm planını hazırlayacağız. Kentsel dönüşümü rant için değil, daha iyi bir yaşam tarzı için yapacağız. Kentsel dönüşümü belediyelere gelir aracı olarak kullanmayacağız.”dedi.

CUMHURBAŞKANI BİLE YANLIŞ YAPTIKLARINI DİLE GETİRDİ

Ak Partili belediyelerin kentsel dönüşümde hata yaptığını cumhurbaşkanının bile dile getirdiğini hatırlatan Meriç, “ Yüksek binalı siteler yapılıyor. Ancak otopark alanları, sosyal alanlar ihmal ediliyor. Binalar yıkılıp, insanlar sosyal yaşam alanlarından, kültürlerinden uzaklaştırılıyorlar. İnşallah halkımızın bu kentsel dönüşüm çilesini bitirmek için 31 Mart’tan sonra CHP’li belediyeler görev başında olacak.” şeklinde konuştu.

6.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz