Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GİBTÜ’de Geniş Katılımlı “Yapay Zeka Çağında Birey ve Toplum Çalıştayı” yapıldı

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, yapay zekânın bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerini ele aldığı önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. Çalıştayda, “Yapay Zeka Çağında Birey ve Toplum” konusu mercek altına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
guncelgazete.com
GİBTÜ’de Geniş Katılımlı “Yapay Zeka Çağında Birey ve Toplum Çalıştayı” yapıldı

GİBTÜ’nün bilim ve mühendislik alanlarındaki öncü kimliğini, yapay zekâ alanında da sürdürme stratejisine yönelik olarak fikir paylaşımlarının ve değerlendirmelerin yer aldığı çalıştayın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, bilim ve tekniğin her alanında gerçekleşen süratli değişimde yapay zekânın üstlendiği güncel rolün altını çizdi.  Bedir, yapay zekanın, hayata beklenilenden çok daha erken girdiğini ve tesirlerinin çok hızlıca bütün dünyaya yayılmaya devam ettiğini belirterek, GİBTÜ olarak bu gelişmelere seyirci kalmak istemediklerini vurguladı.

GİBTÜ ÖĞRENCİLERİ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

GİBTÜ Konferans Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. İki oturum şeklinde düzenlenen ve sekiz konuşmacının sunum yaptığı etkinlikte, yapay zekanın farklı alanlardaki güncel uygulamaları ve gelecekteki rolü, bireylerin ve toplumların bu teknolojiye nasıl uyum sağlayabileceği, transhümaniz ve yapay zeka, yapay zekanın kişisel mahremiyet konusundaki etkileri konuları ele alındı.  Çalıştayın birinci oturumda Dr. Cenk Deniz Mendi, TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü’nün yapısı ve iş birlikleri hakkında bilgiler paylaştı. Dr. Ruşen Halepmollası ise TÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarının geliştirildiği projeler hakkında bilgiler sundu.  Prof. Dr. Uğur Cem Hasar, yapay zekanın mikrodalga mühendisliği alanındaki uygulamalarından bahsetti. Diğer taraftan Doç. Dr. Mahsun Aytepe ise yapay zeka açısından transhümanizm ve insanın bütünlüğü sorununu ele aldı.  İkinci oturumda, Prof. Dr. Cihan Kaleli yapay zeka çağında kişisel mahremiyeti korumak için alınan önlemleri ve bu konudaki tehditleri sundu. Prof. Dr. Muhammet Kızılgeçit ise zekadan yapay zekâ geçiş sürecindeki insan olmanın serüvenini farklı açılardan ele aldı.   Yapay zekanın metin verileri üzerindeki uygulamaları ve bu alandaki gelecek çalışmaları ise Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Umut Salur, tarafından paylaşıldı. Son oturumda ise Doç. Dr. İpek Atik yapay zekanın görüntü işleme alanındaki uygulamalarından bahsetti. 

YAPAY ZEKA BİREYİ VE TOPLUMU CİDDİ MANADA ETKLİYOR

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, açılış konuşmasında yapay zekanın hızla gelişen bir alan olduğunu belirterek, "Bu çalıştay, yapay zekanın bireyler ve toplumlar üzerindeki etkilerini anlamak ve bu teknolojinin farklı alanlardaki uygulamalarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamak için önemli bir platform sunmaktadır." ifadelerini kullandı. Çalıştay kapsamında, yapay zekanın metin, ses ve görüntü verileri üzerindeki uygulamaları, yapay zekanın mahremiyet konusundaki gelişmeleri, birey ve toplum açısından yapay zekanın önemi ve gelişmeleri değerlendirildi. Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin düzenlediği bu önemli çalıştay, yapay zeka konusundaki farkındalığı artırmak ve bu alandaki tartışmaları teşvik etmek adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.