Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ SORUNLARINI KONUŞTU

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2023 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 08:50
Kaynak: İHA
MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ SORUNLARINI KONUŞTU

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) 2023 yılının ilk istişare toplantısını geniş bir katılımla gerçekleştirdi. Toplantıya, belediye başkanları ile kamu ve altyapı kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Sektörün sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, GAİMDER Başkanı Bora Kanevetci yeni hizmet binasının da müjdesini verdi. 

GAİMDER tarafından geleneksel hale getirilen istişare toplantısında, kamu ve özel sektör müteahhitlerinin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanı sıra kamu ve altyapı kuruluşlarının müdürleri ve temsilcileri de hazır bulunarak, müteahhitlerden gelen sorulara tek tek yanıt verdi.

ŞAHİN “KONUTA ERİŞİM KOLAYLAŞMALI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAİMDER üyelerine yaptığı konuşmada, konutu üretmenin zor olduğunu bildiklerini ancak vatandaşın da bu konuta daha kolay ulaşması için metodlar geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Şahin “Bunun için ne yapılması gerekiyorsa, hangi adımlar atılması gerekiyorsa, biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” dedi. Şahin “Ahirette iman, dünyada mekan” sözünden yola çıkacak olursak, bu dünyada mekan inşa eden sizler, çok önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz. Sizin daha uygun koşullarda konut üretmeniz adına, bize hangi görev düşüyorsa biz varız. GAİMDER Başkanımızla, yönetimiyle, bizim arkadaşlarımız, ilçe belediyelerimiz oturup konuşsunlar. Bizde olalım. Konuta erişim mutlaka kolaylaşmalı” diye konuştu.

YEŞİL BİNA VURGUSU…

Dünyada artan emisyon salınımının çevreye verdiği zararlara dikkat çeken Fatma Şahin, küresel ısınmaya karşı toplumun her kesimiyle ve özellikle müteahhitlerle ortak hareket etmenin zorunluluk haline geldiğine işaret etti. Küresel ısınmayı azaltmak için Yeşil Kentler oluşturmamız gerektiğini belirten Şahin, çevre dostu binalar inşa etmenin önemini vurguladı. Şahin “Müteahhitlerimizin bu kapsamda yapacağı yeşil binalara her türlü teşvik ve desteği vereceğiz” dedi.

TAHMAZOĞLU “HASILAT PAYLAŞIMI MODELİ TUTTU”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörüne yaptığı hizmetlerden bahsetti. Hasılat Paylaşımı modeli ile insanların daha ucuz ev sahibi olmasını amaçladıklarını kaydeden Tahmazoğlu, bunu ilk uygulayan yerel yönetimlerden birisi olduklarını belirtti. Açılan yeni yollar ve imar çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Tahmazoğlu, GAİMDER ile de her zaman diyalog çerçevesinde bir araya gelerek, sektörün sorunlarını tespit edip, çözümü birlikte aradıklarını ifade etti. Belediye olarak e-ruhsat sistemine geçtiklerini hatırlatan Tahmazoğlu, müteahhitlerin belediye ye gelmeden ruhsatlarını çok kısa zamanda alabilecekleri bir imkanın altyapısının oluşturulduğunu açıkladı. Tahmazoğlu, sektörden gelen talepler doğrultusunda Yamaçtepe örneğinde olduğu gibi Sarısalkım’da da çekme mesafelerini düzenleyerek daha nitelikli mimari projelerin çıkmasını sağladıklarını da belirtti.

KANEVETCİ “HEP ÇÖZÜMÜN PEŞİNDE OLDUK”

Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte toplantıya ev sahipliği yapan GAİMDER Başkanı Bora Kanevetci, inşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, 300’e yakın alt sektörü de hesaba kattığımızda miyonlarca kişinin bu sektörden geçimini sağladığına dikkat çekti. Hükümetin açıkladığı Yeni Evim Konut Kampanyası’nı çok önemsediklerini belirten Kanevetci, kampanyanın sektöre destek sağlama anlamında büyük önem taşıdığını ifade etti. Kanevetci, arsa rayiç bedellerinin ve maliyet girdilerinin enflasyon muhasebesi veya benzer bir yöntemle güncellenmesinin kampanyayı daha da başarılı kılacağına işaret etti. “Hep çözümün peşinde olduk” diyen Kanevetci, bu süreçte yerel yönetimlerden de destek gördüklerini, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Ankara bürokrasisindeki gücü sayesinde, Bakanlıklar düzeyinde görüşmeler yaparak sektörün sesini duyurma fırsatı bulduklarını açıkladı. Kamuya iş yapan müteahhitlerimizin de beklentilerini karşılayacak bir fiyat farkı ve tasfiye kararnamesine ihtiyaç olduğunu belirten Kanevetçi bu konuda yetkililerden destek beklediklerin açıkladı.  Kanevetci, altyapı kuruluşları ile her zaman diyalog içerisinde olduklarını belirterek, Gaziantep’in hızlı büyüyen bir kent olduğunu ve alt yapı kuruluşlarının Gaziantep’e daha fazla yatırım bütçesi ayırarak, bu büyüme hızına ayak uydurmaları gerektiğini söyledi.

HİZMET BİNASI MÜJDESİ

Kanevetci, konuşmasının sonunda üyelerine bir de müjde verdi. Göreve gelirken üyelerine “lokal ve hizmet binası” sözü verdiğini hatırlatan Kanevetci “Şu an, huzurunuzda sözümü yerine getiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. GAİMDER’i yeni bir hizmet binasına kavuşturacağız. Yerimiz hazır. Tapumuzu aldık. Projemiz hazırlanıyor. İnşallah sizlerinde desteğiyle yakın zamanda temel atacağız. Hizmet binası, toplantı salonu, lokal başta olmak üzera çok amaçlı salonumuzla üyelerimize daha iyi hizmet vereceğiz. Müteahhitlik sektörüne yakışır bir bina yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

YÖNETİCİLER TAM KADRO KATILDI, SORULARI CEVAPLANDIRDI

Toplantıda, üyeler, GAİMDER Başkanı Bora Kanevetci’nin moderatörlüğünde sorularını yöneltti. İmar uygulamaları, yapı denetim, ruhsat süreçleri, altyapı meseleleri, istihdam ve yapılaşmayla ilgili soruları dinleyen Belediye Başkanları tek tek cevap verdi. Altyapı kuruluşlarının temsilcileri de, kendileriyle ilgili olan sorulara cevap vererek, müteahhitleri bilgilendirdi.

Topantıda; Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcıları Latif Karadağ ve Erdem Güzelbey, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılıç,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sezer Cihan, SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, , Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları İrem Elbeyli ve Sevda Usalp,  GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karadağ, Enerjisa Toroslar A.Ş. Bölge Müdürü Mehmet Ünsu, GAZDAŞ Bölge Müdürü Zeki Düşoğlu , İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, Çevre Koruma ve İklimlendirme Daire Başkanı Emel Kıraç Kent Estetiği ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Gazi Kördeve, , AYKOME Başkanı Murat Öz, , Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü Seda Güleç Şehir Planlama Müdürü Bülent Çekilmez, , Şahinbey Şehir Planlama Müdürü Muhammet Ali Şahin, İmar Şubesi Prj.Kont. Abdullah Aktoğ, ile altyapı kuruluşlarının yöneticileri hazır bulundu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.